Wspomnienie św. Barbary

„Górnicy są ludźmi otwartych oczu. Nie można bowiem wykonywać poważnie tak odpowiedzialnej pracy, mając tylko na względzie swoje własnego dobro” – mówił Prymas Polski podczas Mszy św. z okazji wspomnienia św. Barbary.

W homilii Mszy św. celebrowanej 7 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej dla pracowników Gas Storage Poland metropolita przypomniał za papieżem Franciszkiem o koniecznym prymacie godności człowieka i należytego wykorzystania zasobów naturalnych nad innowacyjnością i ekonomią.

„W tym procesie niewątpliwie pierwsze miejsce zajmują i powinni zawsze zajmować konkretni pracownicy z ich własnymi zdolnościami i aspiracjami, ale także z ich problemami czy trudnościami. Kiedy przedsiębiorstwo staje się w pewnym sensie rodziną – uczył papież – kiedy zarządzający troszczą się, aby warunki pracy sprzyjały integracji całej wspólnoty, wówczas sami pracownicy ukazują się jako szczególne źródło bogactwa. Są bowiem w ten sposób zachęcani i motywowani do tego, aby wszystkie swoje zdolności i talenty oddawać na rzecz wspólnego dobra, mając przy tym pewność, że ich godność i osobisty rozwój będą respektowane, a nie jedynie wykorzystywane” – podkreślił Prymas Polski.

homilia Prymasa Polski

Oprócz centralnego miejsca osoby ludzkiej – przypomniał dalej abp Polak – zgodnie ze społeczną nauką Kościoła, zasadnicze miejsce, także w każdym przedsiębiorstwie, we wszystkich jego dążeniach czy planach, powinna zajmować troska o dobro wspólne.

„Jest ona dla każdego zakładu swoistym kompasem, który pozwala wskazać i ukierunkować drogę jego odpowiedzialnego rozwoju. Zasada dobra wspólnego przypomina bowiem i podkreśla konieczność zachowania w każdym przedsiębiorstwie ścieżki zrównoważonego rozwoju, gdzie – jak przypominał w swej adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium papież Franciszek – decyzje, programy, mechanizmy i procesy są specyficznie ukierunkowane na lepszą dystrybucję dochodów, na stwarzanie nowych miejsc pracy, na integralną promocję ubogich, która wykracza poza zwykłą opiekuńczość” – mówił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński wskazał również, że godność człowieka pracy i kierowanie się w rozwoju zakładu praktyczną zasadą dobra wspólnego, uzupełnione być muszą troską o należyte wykorzystanie zasobów naturalnych.

„To prawda – jak przypominał w swoim przemówieniu do uczestników konferencji z okazji trzeciej rocznicy encykliki Laudato si papież Franciszek – że ludzkość posiada wiedzę i środki, pozwalające współdziałać w realizacji tego celu oraz uprawiać i doglądać Ziemię w sposób odpowiedzialny. Od nas jednak zależy, także w waszej specyficznej pracy, czy będziemy mieć odwagę, aby je praktycznie wykorzystywać. Trzeba bowiem nam wszystkim, jak apelował już święty Jan Paweł II, pobudzać i popierać nawrócenie ekologiczne. Trzeba też, zwłaszcza w tym dniu, również podkreślać, że przyznane w minionym miesiącu waszej Spółce wyróżnienie certyfikatem i tytułem przedsiębiorstwa FAIR PLAY jest i będzie wciąż dla was zachętą do upowszechniania postaw etycznych w prowadzonej działalności, do których oprócz uczciwości biznesowej czy właśnie dbałości o warunki pracy i rozwoju pracowników, zaliczona została również dbałość o środowisko naturalne” – wskazał abp Polak.

Fot. J. Andrzejewski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter