Solidarność to obecność

Solidarność to pomoc zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się trudności. Solidarność, to prawdziwa znajomość dzisiejszych spraw i problemów ludzi pracy, a nade wszystko spraw konkretnego człowieka, jego życia, jego zmagań, jego lęków i nadziei – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. celebrowanej 21 kwietnia w sanktuarium w Licheniu z okazji XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Arcybiskup gnieźnieński podkreślił w homilii konieczność nowego spojrzenia na wartość pracy jako miejsca, w którym spotyka się osobiste powołanie i wymiar społeczny. „Praca jest bowiem dla człowieka, a nie człowiek dla pracy” – mówił. W tym sensie sama tylko praca bez uwzględnienia osoby może stać się i ostatecznie często się staje czymś prawdziwie nieludzkim. Może rodzić w człowieku poczucie krzywdy i odrzucenia. Może mu ostatecznie szkodzić i okradać go z poczucia ludzkiej godności. Zamiast człowiekowi służyć, może po prostu go wykorzystywać. Potrzeba więc stawianie w centrum człowieka – bo jak powtórzył za papieżem Franciszek Prymas, wtedy „praca pozwala człowiekowi realizować siebie, żyć w braterstwie, pielęgnować przyjaźń społeczną i ulepszać świat”.

„I tylko taka praca buduje społeczeństwo i przyczynia się do prawdziwego dobra nas wszystkich” – podkreślił abp Polak. – „Nie tylko ocala i rozwija samego człowieka; nie tylko kształtuje jego osobiste umiejętności i zdolności, ale jest najbardziej konkretną postacią współpracy, jaką ludzkość zrodziła w dziejach. Jest też – idziemy dalej za papieżem Franciszkiem – pewną formą miłości obywatelskiej, nie tą romantyczną i nie zawsze zamierzoną, ale miłością prawdziwą, która pozwala nam żyć i rozwijać świat. W ten sposób rodzi się prawdziwa solidarność, która – jak uczył św. Jan Paweł II – jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania” – wskazał metropolita gnieźnieński.

homilia Prymasa Polski

Prymas wspomniał również patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, nieustraszonego obrońcę prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka.

„Błogosławiony kapelan Solidarności był naprawdę dobrym pasterzem” –  przyznał Prymas nawiązując do obchodzonej tego dnia Niedzieli Chrystusa Dobrego Pasterza. „Nie uciekał przed trudnościami, często narażając swe życie. Męczeńską śmiercią udowodnił, że nie był politykiem czy jedynie liderem społecznym. Był dobrym pasterzem. Jego śmierć stała się źródłem nowego życia. Niech więc wstawia się za wami, a jego ofiarna praca na rzecz człowieka pracy będzie i dla was wszystkich wciąż żywym przykładem tej miłości, która zwycięża wszelkie zło i czyni człowieka prawdziwie wolnym” – prosił abp Polak.

W pielgrzymce, która odbyła się pod hasłem „Z Maryją we wspólnocie Kościoła!” uczestniczyli członkowie i sympatycy „Solidarności” z całej Polski oraz ponad osiemdziesiąt pocztów sztandarowych. Po Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Fot. X Licheń Info
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter