Niedziela Dobrego Pasterza LIST

„Potrzeba świadectwa naszej wiary. Potrzeba naszej ufności i miłości do Chrystusa i Kościoła, aby i w naszej archidiecezji młodzi ludzie – jak wskazuje papież Franciszek – pozwolili się zafascynować Jezusowi, kierowali do Niego ważne pytania poprzez karty Ewangelii, pozwolili się zaniepokoić Jego obecnością, która zawsze wprowadza w zbawienny w kryzys” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w słowie na Niedzielę Dobrego Pasterza (21 kwietnia), która rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania.

List do wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej z okazji 61. Światowego Dnia Modlitwy o Powołania
Niedziela Dobrego Pasterza – 21 kwietnia 2024 r.

Umiłowani w Panu, Siostry i Bracia!

W czytanym dziś fragmencie Dziejów Apostolskich św. Piotr, napełniony Duchem Świętym, z wielką mocą przekonuje, że Jezus jest głowicą węgła (Dz 4,11). W ten sposób określano najlepszy i najmocniejszy kamień, wieńczący narożnik budowli. Gwarantował on, że budynek nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem własnego ciężaru czy wymagających zjawisk atmosferycznych. W czasie wielkanocnym odkrywamy na nowo, że prawdziwą głowicą węgła jest Jezus Chrystus, nasz Pan zmartwychwstały. Jedynie On jest w stanie scalać nasze życie, albowiem nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni (Dz 4,12). Jako Dobry Pasterz daje swoje życie za owce (por. J 10,11). Nie jest jak najemnik, który wycofuje się i ucieka, gdy pojawiają się zagrożenia. Pasterz Dobry – czyli prawdziwy, autentyczny i szlachetny – zna swoje owce po imieniu i troszczy się o nie. Jedynie na Nim, jak na solidnym fundamencie i tylko razem z Nim możemy budować naszą teraźniejszość i przyszłość, przyszłość naszego Gnieźnieńskiego Kościoła. Dobry Pasterz jest bowiem naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata (…). On żyje i chce, abyś żył, abyśmy żyli (por. Christus vivit, 1).

Moi Kochani!

W IV Niedzielę Wielkanocną po raz sześćdziesiąty pierwszy przeżywamy Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Po raz pierwszy jednak przeżywamy ten dzień w nowej dla nas sytuacji, gdy od roku klerycy naszej archidiecezji wraz z klerykami archidiecezji poznańskiej, diecezji kaliskiej i bydgoskiej przygotowują się do kapłaństwa w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Niezależnie jednak od samego miejsca formacji naszych seminarzystów, my wszyscy – biskupi, księża, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy – we wspólnocie Świętowojciechowego Kościoła ponosimy odpowiedzialność za odczytanie i realizację daru powołania, który daje nam Pan. Wiara, jak uczył nas św. Jan Paweł II, daje nam bowiem pewność, że obietnica Pana: „dam wam pasterzy według mego serca” (Jr 3,15) nie może pozostać niespełniona (…). Ona też stanowi dla nas zachętę do jeszcze żywszej nadziei i do bardziej gorliwej modlitwy, zwłaszcza w obliczu malejącej liczby kandydatów do kapłaństwa.

Potrzeba świadectwa naszej wiary. Potrzeba naszej ufności i miłości do Chrystusa i Kościoła, aby i w naszej archidiecezji młodzi ludzie – jak wskazuje papież Franciszek – pozwolili się zafascynować Jezusowi, kierowali do Niego ważne pytania poprzez karty Ewangelii, pozwolili się zaniepokoić Jego obecnością, która zawsze wprowadza w zbawienny w kryzys. Bóg szanuje wolność bardziej niż ktokolwiek inny, nie narzuca się, lecz proponuje siebie: ten, kto pozostawi Jemu przestrzeń, odnajdzie swoje szczęście w pójściu za Nim a, jeśli tego On zażąda, w całkowitym oddaniu się Jemu (por. Orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Powołania). Świadomi tego, módlmy się za rozeznających swoje powołanie w seminariach i domach zakonnych, aby byli otwarci na działanie Bożej łaski. Modlitewną pamięcią obejmujmy kapłanów i osoby konsekrowane, każde powołanie we wspólnocie Kościoła, aby łaska i dar otrzymany od Boga rodził prawdziwie obfite i błogosławione owoce.

Drodzy Siostry i Bracia!

Zwyczajem lat ubiegłych, pragnę Was serdecznie poprosić nie tylko  o duchowe, ale także i materialne wsparcie dla kleryków naszej archidiecezji. Dzięki pomocy kapłanów i wiernych możemy formować uczniów misjonarzy, „zakochanych”  w Nauczycielu, pasterzy „o zapachu owiec”, którzy żyją pośród nich, aby im służyć i nieść im Boże miłosierdzie (por. RFIS, Wprowadzenie). W imieniu własnym oraz naszych seminarzystów wraz z wychowawcami wyrażam serdeczną wdzięczność za zebrane dzisiaj na ten cel ofiary, które są konkretnym przejawem Waszej troski o powołania. W sposób szczególny dziękuję członkom Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, którzy od ponad trzydziestu lat z oddaniem troszczą się o osoby powołane do kapłaństwa.

Chciałbym wyrazić moją wdzięczność za wszelkie inicjatywy powołaniowe, które podejmujemy w naszej archidiecezji. Z radością spoglądam na trwającą sztafetę modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Pielgrzymowanie poszczególnych dekanatów i Wasza, często tak liczna obecność w poszczególne czwartki miesiąca w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, niosą nadzieję, że ta wspólna modlitwa w intencji powołań ożywi nasze parafialne wspólnoty, rodziny i środowiska, w których wzrasta młodzież. Dziękuję również, że nasze parafie, podobnie jak w latach ubiegłych, nadal zapraszają moderatorów i kleryków naszej archidiecezji, aby wspólnie modlić się o nowe powołania do służby Bożej. Z nadzieją patrzę na wielorakie działania organizowane przez diecezjalne duszpasterstwo powołań i duszpasterstwo młodzieży. Cieszę się, że coraz większy odzew w sercach młodych znajdują organizowane spotkania i dni skupienia. Jestem też wdzięczny księdzu rektorowi i wszystkim seminaryjnym wychowawcom za to, że pomimo codziennej obecności w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, seminarzyści wraz z księżmi są tak często obecni w życiu Gnieźnieńskiego Kościoła: uczestniczą w ważnych wydarzeniach liturgicznych w naszej katedrze, chętnie przyjeżdżają na wykłady czy konferencje, a także podejmują praktyki w świetlicach czy domach pomocy na terenie naszej archidiecezji.

Już wkrótce rozpocznie się miesiąc maj. Tradycyjnie będziemy modlić się litanią do Najświętszej Maryi Panny. Przez ręce Wychowawczyni Powołań powierzajmy szczególnie kleryków Jakuba, Bartosza i Kamila, którzy 11 maja przyjmą święcenia diakonatu oraz diakonów Artura i Piotra, którym 25 maja w archikatedrze gnieźnieńskiej udzielę święceń prezbiteratu. Niech Maryja, Stolica Mądrości uczy nas pokornego życia z Jezusem i odkrywania w Nim Dobrego Pasterza. Proszę Was również o modlitwę za mnie i obejmuję Was wszystkich pasterskim błogosławieństwem.

† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter