Ku czci św. Wojciecha

Z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy, licznych pielgrzymów, przedstawicieli władz, służb mundurowych, stowarzyszeń, bractw, organizacji i pocztów sztandarowych, z udziałem duchownych, młodzieży i mieszkańców miasta odbyły się w niedzielę 28 kwietnia w Gnieźnie główne uroczystości odpustowe ku czci patrona św. Wojciecha. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”.

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość – z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając wszystkich przybyłych na niedzielne uroczystości odpustowe.

„Tak jak przeszło tysiąc lat temu, tak i dziś modlitwa przy jego grobie niech będzie zaczynem pokoju i pojednania, źródłem niegasnącej nadziei” – mówił Prymas podkreślając, że to właśnie powrót do korzeni staje się motywem przewodnim rozpoczynających się przygotowań do przyszłorocznego 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, która to uroczystość odbyła się w Gnieźnie w 1025 roku. Jest to także czas przygotowań do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego oraz do gnieźnieńskiego jubileuszu 1025-lecia istnienie archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

„Nie byłoby w Gnieźnie zapewne ani metropolii, ani królewskich koronacji, gdyby nie odwaga i męczeńska śmierć św. Wojciecha, który wyruszając z Polski, z dworu Bolesława Chrobrego, wyruszył, by ewangelizować pogańskich Prusów. Jego działalność wykraczała zatem znacznie dalej niż piastowskie ziemie i po dziś dzień przelana wtedy krew rodzi obfite owoce” – mówił abp Polak.

Wspomniał także o obchodzonej w sobotę 27 kwietnia 10. rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II i słowach papieża Franciszka, który w ostatnią środę prosił Polaków: „pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II, promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci”.

Sumie odpustowej przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Euchrystię poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami męczennika, która w niedzielę rano wyruszyła z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim i przy biciu w dzwony przeszła głównymi ulicami miasta. Za srebrną trumną św. Wojciecha szli licznie zebrani duchowni, osoby życia konsekrowanego, mieszkańcy Gniezna i przybyli pielgrzymi, a także włodarze miasta, przedstawiciele różnych bractw i zakonów, członkowie wspólnot i stowarzyszeń kościelnych, harcerze, młodzież, dzieci, delegacje z feretronami, pielgrzymi w strojach ludowych różnych części Polski.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, kard. Dominik Duka abp praski senior, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie, bp Algirdas Jurevicius z diecezji teleszańskiej na Litwie, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Wacław Depo z Częstochowy.

pełna relacja z niedzielnych uroczystości odpustowych >>> www.archidiecezja.pl

Transmisje Media

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter