Synod – spróbujmy zaufać tej drodze

„Synod jest słuchaniem” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak inaugurując 17 października w katedrze15 gnieźnieńskiej etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. „Trzeba, abyśmy mówili i trzeba, abyśmy się wzajemnie usłyszeli” – podkreślił.

 W homilii Mszy św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i delegacji świeckich z wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak nawiązał do czytanej tego dnia Ewangelii o synach Zebedeusza proszących Jezusa o pierwsze miejsca po Jego prawej i lewej stronie. Jezus nie oburza się na nich, słucha ich pragnień, cierpliwie tłumaczy i prowadzi ich do tego, aby te pragnienia potrafili dobrze rozeznać, zweryfikować i oczyścić. Kościół – przypomniał Prymas – tak jak Jezus z uczniami, jest wspólnotą w drodze i tak jak uczniowie, wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia, oczekiwania i zostać wysłuchanymi.

„Trzeba, abyśmy mówili i trzeba, abyśmy się wzajemnie usłyszeli” – podkreślił abp Polak dodając, że rozpoczynający się synod ma być właśnie wzajemnym słuchaniem, ma dać odpowiedź, jak siebie nawzajem w Kościele słuchamy – biskupi, księża, osoby konsekrowane, świeccy. Ale na słuchaniu nie można poprzestać. Trzeba – wskazał dalej Prymas – „abyśmy w naszym mówieniu do siebie i cierpliwym słuchaniu siebie nawzajem, rozeznawali, w jakim kierunku Pan Bóg chce nas dziś poprowadzić.

„To cel synodu – podkreślił abp Polak. – Cały ten nowym wysiłek Kościoła, który na najbliższe miesiące zaproponował papież Franciszek, ma nas właśnie do tego doprowadzić”.

„I nie chodzi o tworzenie projektów jakichś nowych reform – tłumaczył dalej. Nie chodzi o organizowanie wielkich wydarzeń, zmianę jakiejś zewnętrznej struktury, że miejscami się pozamieniamy, ale o pewien styl życia i relacji”.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że papieska inicjatywa zaskoczyła, a może nawet zaniepokoiła niektórych, ale jest ona – jak dodał – „szansą, byśmy dostrzegli, że chodzi o nas wszystkich”.

„Nikt z tej wspólnoty nie jest wykluczony. Nikt nie może być zostawiony samemu sobie. Nikt nie powinien mówić, że to go nie dotyczy. Nikt też nie powinien chronić się w wymówkach typu: nie potrzeba i zawsze tak robiliśmy”.

„Spróbujmy zaufać tej drodze” – prosił Prymas.

„Spróbujmy ją poznać i na nią się otworzyć”.

„Synodalność  – podkreślił – to przede wszystkim specyficzny styl, który określa życie i misję Kościoła. To wspólna podróż. To droga, na której chcemy się spotkać. Ona nie jest czymś nadzwyczajnym i dodatkowym. Dotyczy zwyczajnego sposobu naszego życia i pracy Kościoła. Ona więc nas dotyczy, w naszej codzienności” – stwierdził Prymas Polski.

Rozpoczynający się etap diecezjalny synodu potrwa do kwietnia 2022 roku. W archidiecezji gnieźnieńskiej – jak poinformował abp Polak – nie będą tworzone osobne grupy czy koła synodalne, ale grupami tymi, a konkretnie przestrzeniami spotkania, wzajemnego słuchania i rozeznawania – jak tego pragnie i oczekuje papież Franciszek – będą wszystkie działające na co dzień wspólnoty duszpasterskie, rady parafialne, grupy młodzieżowe i rodzinne, ruchy i grupy apostolskie, kapłani, osoby konsekrowane i wszyscy świeccy.

W każdej parafii wybrany zostanie koordynator, który czuwać będzie nad przebiegiem spotkań i zbieraniem materiałów, a następnie ich syntezę zaprezentuje na spotkaniu dekanalnym. Do końca lutego 2022 roku syntezy takie mają zostać przekazane do diecezjalnego zespołu synodalnego, a w marcu przyszłego roku ma być gotowa synteza diecezjalna, która przekazana zostanie do Konferencji Episkopatu Polski. W kwietniu zaplanowano diecezjalne spotkanie synodalne kończące etap diecezjalny.

Po Mszy św. w gnieźnieńskim seminarium duchownym odbyło się spotkanie delegacji rad duszpasterskich, podczas którego koordynator diecezjalny procesu synodalnego ks. dr hab. Mieczysław Polak przedstawił główne założenia i przebieg synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej uruchomiona została również specjalna ZAKŁADKA SYNODALNA, w której znaleźć można potrzebne dokumenty i informacje. Zakładka będzie aktualizowana i w miarę trwania prac rozbudowywana. Wkrótce dostępna w niej będzie również internetowa ankieta synodalna adresowana do wszystkich chcących włączyć się w konsultacje.

Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter