…byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny

„Budowa wspólnego ojczystego domu nikogo nie wyklucza i nikomu nie odbiera możliwości istnienia i działania” – mówił w szóstym dniu Nowenny w intencji Ojczyzny Prymas Polski abp Wojciech Polak, modląc się w katedrze gnieźnieńskiej „o światło dla nas jako narodu, byśmy kierowali się zawsze dobrem naszej Ojczyzny”.

W krótkim rozważaniu – po odśpiewaniu przez zgromadzonych w katedrze „Bogarodzicy” – abp Polak przypomniał za św. Janem Pawłem II o wolności jako mierze ludzkiej godności, darze, ale i zadaniu. Wolności – powtórzył – można używać dobrze lub źle, można przez nią budować, ale i niszczyć.

„Wciąż jesteśmy wezwani w każdym pokoleniu i w każdym czasie do życia w prawdziwej wolności. Do czynienia dobrego użytku z wolności” – wskazał Prymas przypominając, że to właśnie w Gnieźnie św. Jan Paweł II wypowiedział te ważne słowa: „jakże można liczyć na zbudowanie wspólnego domu dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, złączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga”.

„Budowa wspólnego ojczystego domu nikogo nie wyklucza i nikomu nie odbiera możliwości istnienia i działania. Każda i każdy ma w niej swoje własne miejsce. Każda i każdy ma prawo i obowiązek go tworzyć. Wszyscy jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni i sobie potrzebni” – wskazał metropolita gnieźnieński podkreślając, że „nie ma nic lepszego dla konstruowania prawdziwie humanitarnego życia społecznego i politycznego niż zachowanie wewnętrznego poczucia sprawiedliwości i życzliwości oraz służenia dobru wspólnemu”.

Prymas przywołał też wskazanie bł. Stefana Wyszyńskiego, przy którego pomniku nowennowa modlitwa się odbyła, że „chcąc dobrze służyć swej Ojczyźnie trzeba zwalczać w sobie szkodliwego ducha interesu, a wykształcić wrażliwość na dobro wspólne, trudniejsze bodaj do osiągnięcia, ale jedynie słuszne i społecznie korzystne”.

„Wierzymy Maryjo, że nasza modlitwa nie pozostanie bezowocna, że zdoła przemienić nasze serca, że otworzy nasze oczy na potrzeby innych i tym samym na dobro naszej umiłowanej Ojczyzny” – zakończył abp Polak.

Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła się 16 marca, a zainicjowana została przez Konferencję Episkopatu Polski. Codziennie o godz. 21.20 – przez dziewięć dni – biskupi modlą się w wyznaczonych wcześniej intencjach zawierzając Bogu wszystkie Polskie sprawy.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter