Błogosławiony dar bezinteresowności

Prawdziwa miłość jest współudziałem i współodczuwaniem, a czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym – pisze abp Wojciech Polak na Światowy Dzień Chorego 2021. 

W krótki liście do chorych przesłanym do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej z okazji tegorocznego Światowego Dnia Chorego Prymas przypomina za papieżem Franciszkiem, że wzorem zachowania wskazywanym przez Jezusa wobec potrzeby siostry lub brata jest zatrzymanie się, wysłuchanie, nawiązanie relacji i zatroszczenie o jego lub jej potrzeby.

„Dziś, gdy nadal zmagamy się z pandemią, gdy od wielu miesięcy doświadczamy jej bolesnych i tragicznych skutków, słowa te stanowią swoisty rachunek sumienia i zarazem są jeszcze wymowniejszym przypomnieniem, by na chorobę, cierpienie i śmierć patrzeć w perspektywie wiary i Ewangelii” – pisze abp Wojciech Polak.

Podkreśla również, że choć pandemiczne obostrzenia ograniczają i utrudniają bezpośredni kontakt, nie muszą jednak „oddalać nas od siebie w trosce, miłości i życzliwości”.

„Przeciwnie, dają szansę odkrycia na nowo, jak cenni dla siebie jesteśmy, jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy” – zaznacza Prymas.

„Tej obecności i bliskości nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić. Niczym nie możemy wypełnić pustki braku relacji z drugim. W chorobie, niepełnosprawności, starości, gdy stajemy się krusi i zdani na innych, jest to jeszcze bardziej dotkliwe” – stwierdza.

„Paradoksalnie – zauważa dalej Prymas – nasz świat nie tylko nie docenia, ale jeszcze umniejsza wartość czasu poświęcanego ludziom chorym i starszym. W wiecznym pośpiechu, skoncentrowaniu na efektywności i produktywności, w ślepym dążeniu do przyjemności i własnej wygody, zapominamy o błogosławionym darze bezinteresowności. Tymczasem papież Franciszek mówi, że mądrością serca jest bycie z bratem, wyjście poza siebie ku bratu, solidarność z bratem bez osądzania go, bo prawdziwa miłość jest współudziałem i współodczuwaniem, a czas spędzony z chorym, potrzebującym, opuszczonym jest czasem świętym” – przypomina metropolita gnieźnieński.

list Prymasa Polski

Prymas przyznaje również, że trwająca pandemia i związana z nią samotność, cierpienie i śmierć, mogą budzić w nas myśl, że zostaliśmy porzuceni przez Boga.

„Kiedy w głowie rodzi się mnóstwo pytań, na które nie znajdujemy odpowiedzi, kiedy obawa o zdrowie, bezradność i lęk przed przyszłością sprawiają, że popadamy w coraz większe przygnębienie, właśnie wtedy, tym mocniej musimy sobie powtarzać słowa Jezusa: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – pisze abp Polak.

Na koniec zawierza wszystkich chorych, ich rodziny i tych, którzy im służą Matce Bożej Uzdrowieniu Chorych. Dziękuje też pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, osobom konsekrowanym i wszystkim niosącym pomoc, za ich wytrwałość i świadectwo.

„Tak wielu chorych, samotnych, bezradnych dostrzega dziś w Waszych twarzach twarz kochającego Jezusa. Dziękuję za Waszą służbę i proszę, abyście i Wy zobaczyli w twarzach naszych chorych Sióstr i Braci oblicze dobrego Boga. Jesteście im potrzebni, ale i Oni są dla Was darem” – pisze na koniec Prymas Polski.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter