Abyśmy byli wolni od zamętu
W Pałacu Prezydenckim odbyło się 23 stycznia spotkanie noworoczne z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego obecni byli m. in. kard. Kazimierz Nycz i abp Wojciech Polak.
W swoim wystąpieniu kard. Nycz podkreślił, że od ponad stu lat, szczególnie w tym czasie, „Kościoły modlą się o jedność, rozmawiają i współpracują, mimo różnic w doktrynie, wierze i historii”.
„Potrafimy to robić. Jako tacy, niestety jeszcze podzieleni, przychodzimy do Pana Prezydenta, oferując jako wierzący w Boga, gotowość do budowania naszej Ojczyzny-Polski w naszej różnorodności na miarę odpowiedzialności, jaką chcemy mieć jako ludzie wierzący. W imię autonomii i współpracy Kościołów, religii i państwa, nie jako sugerujący rozwiązania, ale jako uczestnicy tego wspólnego bycia dla dobra” – podkreślił metropolita warszawski.
Kard. Nycz przyznał, że nie brakuje trudnych spraw i problemów. „We współczesnym świecie, Europie. Wojny i niepokoje, zaledwie za wschodnią granicą, czy w Palestynie. W Polsce tego zamętu też jest sporo. Od tych niepokojów nie są także wolne same Kościoły i religie. Wybaw nas od wszelkiego zamętu – modlą się katolicy. To jest nasze pierwsze życzenie na Nowy Rok dla Pana Prezydenta, dla Pani Prezydentowej, dla wszystkich pracowników tego domu: abyśmy byli wolni od zamętu” – życzył. „Abyśmy, każdy na miarę swojego powołania, funkcji – potrafili zwyciężać te niepokoje i zamęty. Aby ten cały Nowy Rok 2024 – ważny dla Polski i świata – mobilizował wszystkich o większej troski o człowieka, o rodzinę, o Polskę, na miarę wyzwań, jakie nas czekają” – podkreślił metropolita warszawski.
Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał podczas spotkania z Kościołami i związkami wyznaniowymi, że „naród tworzą ci, którym droga jest Polska”. Podziękował także przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych za służbę duchową wobec Rodaków oraz za wsparcie uchodźców z Ukrainy.
Ks. Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, życzył z kolei, „aby nasza Ojczyzna rozwijała się w duchu jedności i zgody”.
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, podkreślił, że „mamy obowiązek mówić prawdę, często jest to bolesny obowiązek. Kiedy mówimy prawdę, zbliżamy się do czasu pokoju”.
Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP Tomasz Miśkiewicz, wzywał do tego, byśmy „byli wspólnotą, która dziś głosi dobro”.