600-lecie prymasostwa – PROGRAM

W dniach 22-23 kwietnia odbędą się w Gnieźnie uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce, połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski. 

Do Gniezna przyjadą m.in.: Prymas Galii kard. Philipp Barbarin z Lyonu, Prymas Hiszpanii abp Braulio Rodriguez Plaza z Toledo, Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz bp Alan Hopes, przedstawiciel Prymasa Anglii kard. Vincenta Nicholsa z Londynu. Obecny będzie także nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP, abp Jan Pawłowski z Rzymu oraz ze Wschodu Europy abp Tadeusz Kondrusiewicz i abp Tomasz Peta. Uroczystości rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie abp Pennacchio, a homilię wygłosi abp. Pawłowski. Po nabożeństwie, wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika, która przejdzie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie kilka słów do wiernych skierują obecni Prymasi.

W niedzielę (23 kwietnia) relikwie przeniesione zostaną procesyjnie do katedry, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak, a homilie wygłosi rodak św. Wojciecha, arcybiskup praski i Prymas Czech, kard. Dominik Duka. Na zakończenie odczytane zostanie wspólne przesłanie Prymasów uczestniczących w uroczystościach. Przed Mszą św. abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby, który tytuł otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica umieszczona zostanie przy Drzwiach Gnieźnieńskich, gdzie upamiętnionych jest także pięciu królów koronowanych w Gnieźnie. W Mszy św. uczestniczyć będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentować będzie Adam Kwiatkowski, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uroczystości zakończą się drugimi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielne popołudnie pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom. Uroczystości transmitować będzie Radio Maryja, a niedzielną sumę także TVP Polonia. Transmisje jak co roku przeprowadzi także Radio Plus Gniezno.

Obchodom liturgicznym towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze kulturalnym i oświatowym, które odbywać się będą aż do kwietnia 2018 roku, kiedy to jubileuszowe obchody zostaną oficjalnie zamknięte. W sobotę 22 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie 1417-2017”, na której zobaczyć będzie można najważniejsze muzealia i archiwalia związane z osobami i posługą Prymasów Polski m.in. dokument z 1515 roku, sygnowany przez papieża Leona X i nadający Prymasowi Janowi Łaskiemu tytuł legata urodzonego, a także dokumenty królewskie, w których nasi monarchowie zwracali się do arcybiskupów gnieźnieńskich używając tytułu Prymasa Polski. Wystawiony zostanie także dokument papieża Benedykta XIV, nadający arcybiskupom gnieźnieńskim przywilej noszenia purpury.

W jubileuszowe obchody wpisze się także Piknik Prymasowski, który odbędzie się 20 maja na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Impreza będzie miała charakter plenerowej zabawy rodzinnej z konkursami, występami i zabawami dla najmłodszych. Gwiazdą pikniku będzie Golec Orkiestra. W czerwcu natomiast zaplanowano Koncert Prymasowski dedykowany wszystkim hierarchom noszącym ten tytuł.

UWAGA! niedzielna suma odpustowa sprawowana będzie w katedrze gnieźnieńskiej, a nie jak wcześniej planowano na Placu św. Wojciecha.

Informacje związane z liturgią sumy odpustowej



Fot. R. Woźniak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter