20-lecie diecezji bydgoskiej

„Kościele Bydgoski, jesteś w drodze, bądź pielgrzymem nadziei” – mówił w bazylice św. Wincentego a Paulo w grodzie nad Brdą abp Wojciech Polak. Pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego, sprawowana była 6 kwietnia Msza św. z okazji 20-lecia istnienia diecezji bydgoskiej.

W dziękczynienie włączyli się biskupi: Jan Tyrawa z Bydgoszczy, Wiesław Śmigiel i Andrzej Suski z Torunia, Wiesław Mering z Włocławka, Arkadiusz Okroj z Pelplina, Krzysztof Zadarko z Koszalina, liczni kapłani, osoby konsekrowane i świeccy. – Trudno opisać bogatą rzeczywistość Kościoła, który żyje pośród synów i córek tej ziemi. Dziękujemy wraz z wami dobremu Bogu za Kościół Bydgoski i prosimy, by nadal w uszach, sercach pasterzy, wiernych, brzmiały Chrystusowe słowa: Idźcie i głoście – mówił abp Wojciech Polak.

Zanim rozpoczęła się Msza św., przed bazyliką powitana została figura świętego Michała Archanioła z Gargano, która nawiedzi z okazji 20-lecia diecezji wszystkie parafie.

„Dlaczego powracamy do przeszłości?” – pytał w homilii ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk. – Odpowiedź jest jasna i prosta. Kościół, do którego mamy przywilej należeć, jest wspólnotą pamięci. Zakorzeniony jest bowiem i wyrasta z całych dziejów człowieka na ziemi, które się stały dziejami zbawienia. Kościół przede wszystkim nieustannie powraca do najważniejszych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, bo one zaważyły w sposób radykalny na losie wszystkich ludzi, każdej i każdego z nas. Te zbawcze wydarzenia określają naszą teraźniejszość i zapowiadają naszą ostateczną przyszłość, którą nazywamy wiecznością – dodał.

Mszę św. poprzedziło nabożeństwo przygotowania, które poprowadzili m.in. przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnej, Żywego Różańca, Wojowników Maryi, którzy przybyli w procesji spod katedry. Świętowanie zakończył piknik rodzinny przed bydgoską bazyliką.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez papieża Jana Pawła II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, który wszedł w życie 25 marca. Swoim obszarem obejmuje 5200 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 620 tys. wiernych, w tym ponad 580 tys. katolików. Jej stolicą jest Bydgoszcz. Kościół lokalny tworzą 153 parafie, w których posługuje ponad 280 księży diecezjalnych i blisko sto osób konsekrowanych. Patronami diecezji są: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.

Więcej → www.diecezja.bydgoszcz.pl

Fot. diecezja bydgoska
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter