Życzenia Prymasa Polski na Wielkanoc 2025

Wielkanoc to święto nadziei – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak w orędziu wielkanocnym wyemitowanym w Wielką Sobotę wieczorem w TVP. Składając wszystkim świąteczne życzenia Prymas przypomniał o świętowanej w tym roku 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II w katedrze gnieźnieńskiej.

Nawiązując do przesłania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i zarazem do hasła trwającego Roku Świętego abp Wojciech Polak przypomniał, że „Nadzieja rodzi się z miłości i opiera się na miłości”.

„Tak jak promienie słońca na wiosnę sprawiają, że po zimie pojawiają się i otwierają nowe pąki na gałęziach drzew, tak samo światło Zmartwychwstałego Pana sprawia, że mogą zakwitnąć obszary pustyni, które są w naszym życiu. Wpuśćmy to wielkanocne światło do naszych lęków i rozczarowań, do cierpień i codziennego krzyża. Wpuśćmy to światło do naszych myśli, nierzadko wystawianych na pokusę beznadziei i rezygnacji. Wpuśćmy światło do przeżywanego bólu żałoby, łez śmierci i rozstania. Pozwólmy, by Zmartwychwstały odsunął z naszych grobów ciężkie głazy, które uciskają nasze dusze, głazy grzechu i uzależnień, głazy niewiary i zwątpienia, głazy uprzedzeń i obojętności. Niech życie i nadzieja odrodzą się na gruzach naszych porażek!” – mówił Prymas.

Orędzie nagrano we wnętrzu katedry gnieźnieńskiej, przy konfesji św. Wojciecha stanowiącej oprawę dla srebrnego relikwiarza z relikwiami głównego patrona Polski. Miejsce to – jak zauważył w orędziu abp Polak – było świadkiem wielu doniosłych wydarzeń. To tutaj – przypomniał Prymas – Bolesław Chrobry sprowadził męczeńskie ciało św. Wojciecha. Tutaj w 1000 roku, w czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego, w obecności cesarza Ottona III, powołano pierwszą na ziemiach polskich metropolię i archidiecezję gnieźnieńską, której pierwszym arcybiskupem został bł. Radzym Gaudenty. Tutaj wreszcie – dokładnie tysiąc lat temu – królewską koronę otrzymał Bolesław Chrobry, a kilka miesięcy później jego syn Mieszko II Lambert wraz z żoną Rychezą.

„Wspominając te ważne i wyjątkowe rocznice, dziękujemy Bogu za Jego opatrzność” – prosił metropolita gnieźnieński, przyznając, że w milenijnym roku wiele razy słyszymy słowa: król i królowanie, a to dobra okazja, by – oprócz wspominania historycznych wydarzeń – na nowo odkryć także naszą królewską godność, którą na chrzcie świętym otrzymaliśmy wszyscy.

„Królować to pozwolić Jezusowi zmartwychwstać w naszych relacjach – by obojętność zwyciężyć troską i bliskością, izolację i zamknięcie, gotowością do słuchania i pomocy, nienawiść i zemstę, pojednaniem i przebaczeniem” – mówił na koniec Prymas życząc, byśmy jak Maria Magdalena mogli wyznać, że Zmartwychwstały Pan jest rzeczywiście naszą nadzieją.

Dzięki uprzejmości TVP

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter