XXIII Dzień Judaizmu

W dniach 16-17 stycznia odbędą się w Gnieźnie ogólnopolskie obchody 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Głównym punktem będzie nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem Prymasa Polski i naczelnego rabina RP Michaela Schudricha.

O szczegółach programu i imprezach towarzyszących poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jak podkreślił uczestniczący w spotkaniu abp Wojciech Polak, zarówno modlitewny, jak i intelektualny oraz kulturalnych wymiar obchodów ma przede wszystkim służyć refleksji nad tajemnicą więzi łączącej chrześcijaństwo z judaizmem.

„Od zrozumienia istoty tej więzi zależy w dużej mierze to, jak będziemy ten dzień przeżywać. To nie jest dzień dialogu, ale wszystkie odbywające się w jego ramach wydarzenia – duchowe, intelektualne, kulturalne, na pewno temu dialogowi służą” – podkreślił abp Wojciech Polak.

Prymas zwrócił też uwagę, że obchody 23. Dnia Judaizmu odbędą się w bliskości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau co – jak przyznał – ma swoje znaczenie i wagę, szczególnie w kontekście tak potrzebnego dziś wołania o pokój i pojednanie.

Ideę obchodów i tegoroczne hasło przewodnie: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” przedstawił ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, kierownik Pracowni Kultury Judaizmu Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie, która rokrocznie organizuje obchody Dnia Judaizmu w wymiarze lokalnym.

„Tegoroczne spotkanie może być zachętą i przyczynkiem do refleksji i odkrycia korzeni dnia świętego, bo mam wrażenie, że zatraciliśmy nieco jego pierwotny sens, a przecież dla ludzi wierzących dzień ten jest przede wszystkim święty, a nie tylko wolny” – mówił ks. Szczerbiński.

Kapłan przedstawił też program obchodów, których najważniejszym i zarazem stałym punktem jest nabożeństwo Słowa Bożego. Odbędzie się ono 16 stycznia o godzinie 17.30 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego rabina RP Michaela Schudricha.

Modlitwę poprzedzi sympozjum naukowe, które rozpocznie się o 10.30 w Instytucie Kultury Europejskiej i poświęcone będzie znaczeniu dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie. Obok rabina Michaela Schudricha referaty wygłoszą prelegenci z uczelni wyższych i gmin żydowskich w Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Toruniu i Warszawie.

Nabożeństwo Słowa Bożego i wcześniejsze sympozjum naukowe będą transmitowane on-line na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl

Modlitewnemu i intelektualnemu wymiarowi obchodów towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, o których podczas konferencji mówili prezydent Gniezna Tomasz Budasz i dyrektor MOK Dariusz Pilak. W programie zaplanowano m.in. Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej oraz koncert zespołu „Inspiro Ensemble”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

W czwartek 16 stycznia odbędzie się także odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów gnieźnieńskich, a 17 stycznia spotkanie panelowe „Śladami Żydów gnieźnieńskich” połączone z wystawą.

Udział w obchodach 23. Dnia Judaizmu w Gnieźnie obok rabina Michaela Schudricha i Prymasa Polski zapowiedzieli m.in.: ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi, bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz polska działaczka społeczności żydowskiej Alicja Kobus.

Obecny będzie także abp Henryk Muszyński, który 15 stycznia odbierze w Poznaniu nagrodę „Menora Dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz Walter Homolka, rabin Berlina.

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter