Witajcie w domu! – Lednica 2024

„Witajcie w domu!” – witał młodych zgromadzonych na Polach Lednickich gospodarz miejsca abp Wojciech Polak rozpoczynając oficjalnie XXVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Pod Bramę Rybę przyjechało w tym roku ponad 18 tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszy hasło „Wracaj do domu”.

Lednickie spotkanie rozpoczęło się oficjalnie o 17.00, ale grupy zjeżdżały pod Bramę Rybę od samego rana. Przybywająca młodzież miała możliwość uczestniczyć w warsztatach, słuchać konferencji m.in. Moniki i Marcin Gomułków, porozmawiać z duchownymi na polu rozmów, skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Witano także pielgrzymkę rowerową, która po raz pierwszy jechała na Lednicę z czterech stron Polski: Kokotka, Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Przybiegł również Maraton Lednicki. Młodzież modliła się w południe modlitwą Anioł Pański, a o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

„Każdy z was jest tutaj mile widziany bez względu na to czy jest wierzący, poszukujący czy niewierzący” – mówiła s. Łucja Rado OP, która, podobnie jak w roku ubiegłym, prowadzi apel młodych wspólnie z duszpasterzem Lednicy o. Tomaszem Nowakiem OP. Wraz z duszpasterzami i siostrami zakonnymi na Polach Lednickich są biskupi: abp Stanisław Gądecki, bp Radosław Orchowicz z Gniezna, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, bp Adam Bab z Lublina i przełożeni zgromadzeń dominikańskich: o. Łukasz Wiśniewski OP i s. Aleksandra Zaręba OP. Pod Bramą Rybą jak co roku jest także abp Wojciech Polak.

„Czy czujecie się, że jesteście w domu? – pytał młodych Prymas witając wszystkich zebranych pod Bramą Rybą. – Witajcie w domu każda i każdy, który dzisiaj pod tym chmurnym niebem staje, w tej pięknej świątyni, jaką jest Chrystusowy Kościół” – mówił abp Polak, przypominając o odradzającej mocy chrztu świętego, który przed wiekami obmył także Mieszka, pierwszego historycznego władcę iastowski ziem. „Niech to spotkanie doda wam sił, nadziei, pokoju serca, abyśmy się mogli odnajdywać jak najpełniej w naszym domu, jakim jest Kościół” – życzył abp Polak.

Kilka słów do młodych skierował także abp Stanisław Gądecki, który przyznał, że w spotkaniach lednickich uczestniczy od początku i w niemal trzydziestoletniej ich historii opuścił tylko jedno. „Naszym domem jest nie tylko nasz dom rodzinny, nasza parafia, nasze diecezje, ale naszym domem jest cały świat katolicki – mówił. – Gdy przychodzimy do tego domu, przekraczamy granicę między niebem i ziemią. Wszystko to ogarniamy naszym duchem i myślimy o tej więzi, która istnieje między tymi, którzy są w domu, którzy są związani więzami miłości między sobą. To, co jest charakterystyczne dla chrześcijan to jest miłość, która powinna nas łączyć” – mówił metropolita poznański.

Tradycyjnie rozpoczęcie spotkania ogłosił dzwon lednicki. Młodzi zgromadzeni pod Bramą Rybą odśpiewali także najstarszy hymn polski – Bogurodzicę. Wcześniej Drogą III Tysiąclecia przeszła Procesja Orłów, dla której inspiracją były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości”.

W procesji otwarcia za krzyżem spotkań lednickich i ikoną Matki Bożej Częstochowskiej niesiono relikwie świętych i błogosławionych: m.in. patronów Polski – św. Wojciecha, św. Stanisława i św. Andrzeja Boboli, świętych dominikańskich – św. Dominika, św. Jacka, św. Tomasza z Akwinu, świętych patronujących młodzieży – bł. Karoliny Kózkówny, św. Wincentego Frelichowskiego, bł. Carlo Acutisa, a także relikwie św. Jana Pawła II.

Spotkanie nad brzegiem Jeziora Lednickiego trwało do późnych godzin nocnych. O północy młodzież przeszła przez Bramę Rybę w geście wyboru Chrystusa. Wcześniej na Polach celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z homilią biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego >>> zobacz: www.archidiecezja.pl

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter