Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowziętej
Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka świętowano 15 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, która jest patronką zarówno bazyliki prymasowskiej, jak i archidiecezji gnieźnieńskiej.
„W Bogu jest miejsce dla człowieka i w człowieku jest miejsca dla Boga” – mówił na początku Mszy św. za papieżem Benedyktem XVI abp Wojciech Polak podkreślając, że taki właśnie kierunek naszej ziemskiej wędrówki Matka Boża Wniebowzięta pokazuje człowiekowi i do tego celu nas prowadzi.
Na cel ten, czyli niebo, wskazał także w homilii ks. Bartosz Golnik, który wygłosił homilię. Jak mówił, każdy jest do osiągnięcia tego celu wezwany, każdy do niego powołany. Dla każdego Pan Bóg niebo przeznaczył. I chodzi tu zarówno o niebo rozumiane w kategoriach ostatecznych, jak i to, które w pewnym wymiarze osiągalne jest już tu, na ziemi, na mocy zmartwychwstania Chrystusa.
więcej >>> www.archidiecezja.pl
W czasie liturgii śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali m.in.: proboszcz katedry ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, dziekan Kapituły Prymasowskiej ks. kan. Bogdan Czyżewski oraz ekonom archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Krzysztof Stawski. Obecny był także abp senior Józef Kowalczyk.
Pod koniec Mszy św. abp Wojciech Polak pobłogosławił kwiaty i zioła przyniesione przez wiernych, a za obecność, wsparcie i budowanie wspólnoty parafialnej zarówno w wymiarze duchowym, jak i ludzkim dziękował ks. Przemysław Kwiatkowski, który przeżywał odpust parafialny po raz pierwszy jako proboszcz katedry gnieźnieńskiej.
Przez cały dzień w bazylice otwarta jest kaplica z wizerunkiem Matki Boże, gdzie można się zatrzymać na osobistą modlitwę, a także złożyć prośby i podziękowania. W intencjach tych wieczorem przy figurze Matki Bożej w ogrodach przy katedralnej plebanii odśpiewane zostaną Litania do Matki Bożej i Apel Jasnogórski.
Wniebowzięcie NMP jest jednym z najważniejszych i zarazem najstarszych świąt maryjnych. Obchodzone było już w V wieku dla upamiętnienia wzięcia do nieba z duszą i ciałem Matki Bożej. W Polsce kult Wniebowziętej rozwijał się wraz z szerzeniem się chrześcijaństwa i od początku był bardzo żywy. Świadczy o tym choćby fakt, że Matka Boża Wniebowzięta została patronką utworzonej w 999 i ogłoszonej w 1000 roku metropolii gnieźnieńskiej, która obejmowała swoim zasięgiem archidiecezję gnieźnieńską, diecezję krakowską, wrocławską i kołobrzeską, a od ok. 1075 roku także diecezję poznańską, a więc teren całej ówczesnej Polski. Można więc powiedzieć, że Matka Boża Wniebowzięta była patronką rodzącego się Królestwa Polskiego.