Podziękowanie dla darczyńców

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie podsumowało kolejną edycję Mecenatu Skarbów Słowa. Spotkanie odbyło się 20 grudnia z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz tegorocznych i dotychczasowych mecenasów i miłośników skarbów słowa, którzy wspomogli konserwację najbardziej zagrożonych ksiąg i dokumentów z wielotysięcznego zasobu palcówki.

Mecenat Skarbów Słowa to autorski projekt gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego, który zainaugurowano w 2012 roku. Na przestrzeni minionych lat w jego realizację włączyło się kilkudziesięciu darczyńców – instytucji i osób prywatnych (także osób duchownych), które wspomogły finansowo renowację i konserwację konkretnych zabytków piśmiennictwa polskiego. Każdego roku Archiwum Archidiecezjalne honoruje kolejnych mecenasów, podsumowując jednocześnie przebieg i zaawansowanie prowadzonych prac.

W tym roku do grona Miłośników Skarbów Słowa dołączyli: Igor i Marina Pen z Kostrzyna oraz ks. Dariusz Wesołek z Bydgoszczy. Natomiast Wielkopolska Izba Gospodarcza, która już uprzednio włączyła się w akcję, ponownie wsparła ją finansowo.

Darczyńcom podziękował dyrektor archiwum ks. kan. Michał Sołomieniuk oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak, który podkreślił znaczenie takich działań dla zachowania spuścizny naszych przodków dla następnych pokoleń. „Historia jest pamięcią przyszłości” – przypomniał Prymas dopowiadając, że aby dobrze przeżywać przyszłość trzeba sięgać do przeszłości to zaś domaga się troski i pieczołowitości w jej zachowaniu.

Podczas spotkania zaprezentowana została książka ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza SDB „Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie drogi życia i posługi metropolity poznańskiego”. Autor nakreślił krótko sylwetkę bp. Baraniaka prosząc o modlitwę w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego niezłomnego biskupa. Wzorem poprzednich edycji omówiony został także zakres prac konserwatorskich, który zreferowała Marzena Szczerkowska, a ks. dr Albert Warso z KUL przedstawił archiwalia dotyczące archidiecezji gnieźnieńskiej, znajdujące się w zasobie archiwum Dykasterii Nauki Wiary na Watykanie. Student  UAM, Aleksander Sikorski z Gniezna, omówił z kolei ciekawy rękopis hebrajski z zasobu archiwum.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter