Ołtarz to Chrystus!

„Ołtarz nie jest miejscem do jakichś zewnętrznych manifestacji. Nie jest przygotowywany na pokaz czy dla uczczenia czegoś. Nie stawia się go po to, bo potrzebujemy od czasu do czasu pobyć tutaj razem. Kościół widzi w ołtarzu znak samego Chrystusa” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak w kościele w Ostrowitem, gdzie w niedzielę 16 czerwca poświęcił nowy ołtarz.

Wspólnota parafialna świętowała tego dnia stulecie poświecenia kościoła parafialnego, który wybudowano w latach 1917-1919, a poświęcono w 1924 roku, i który z czasem otrzymał wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej przez szczególny kult Jasnogórskiej Pani.

„Dziś, po kolejnych latach odnowy tej świątyni, która wydobyła jej pierwotny blask i piękno, zgromadziliśmy się, aby poświęcić ołtarz stały, czyli tak zbudowany, że łączy się ściśle z posadzką i nie może być przesunięty” – mówił Prymas tłumacząc, że ma nam to przypominać, że wspólnota Kościoła, która się wokół ołtarza gromadzi, wznosi się na solidnym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus.

„Kościół widzi więc w ołtarzu znak samego Chrystusa i to tak dalece, że wprost się mówi, iż ołtarz jest Chrystusem. Ołtarz to Chrystus!” – wskazał abp Polak przypominając, że gromadząc się przy ołtarzu i uczestnicząc w Mszy św., powracamy naszą pamięcią do ołtarza krzyża, gdzie dokonana została pierwsza ofiara Chrystusa, która pojednała niebo z ziemią. Ołtarz jest więc źródłem prawdziwiej jedności, która jest czymś więcej niż zawierane porozumienia, układy, sojusze i kompromisy. Nie to więc, co my możemy czy chcemy przynieść i Bogu ofiarować, nie nasz dar, który niesiemy przed ołtarz, ale my sami, którzy tutaj stajemy, nasza obecność, nasze serca, nasza postawa, nasze życie, wszystko to, kim naprawdę jesteśmy – z tym właśnie stajemy przed ołtarzem.

homilia Prymasa Polski

„Ołtarz nie jest więc miejscem do jakichś zewnętrznych manifestacji. Nie jest przygotowywany na pokaz czy dla uczczenia czegoś. Nie stawia się go po to, bo potrzebujemy od czasu do czasu, by pobyć tutaj razem. Nie jest on i nie może być jedynie jakimś dodatkiem do życia. To jest miejsce i źródło prawdziwego życia i przemiany naszego życia. Liczy się nie tylko wewnętrzna uczciwość, szczerość i otwartość, gdy przy nim stajemy, ale także nasza gotowość, by właśnie stąd czerpać siłę i moc do nowego życia” – podkreślił abp Polak.

„Będziecie więc – zwrócił się do parafian i gości – wracać do tego ołtarza i stąd wychodzić. Będziecie powracać, by stąd czerpać siłę i moc. I stąd wychodzić, iść w świat, w nasz świat, w nasze radości i troski, nasze nadzieje i cierpienia, w to, co cieszy i co napawa dziś smutkiem i obawą. Od ołtarza wychodzimy jednak zawsze jako pielgrzymi nadziei, abyśmy, tak idąc ogłaszali dzieła potęgi Tego, który nas wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła” – wskazał na koniec Prymas.

Parafia w Ostrowitem należy do najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Na przestrzeni wieków wiernym służyły kolejno dwa drewniane kościoły. Na ich miejscu w latach 1917-1919 wzniesiono obecną neogotycką świątynię zbudowaną z czerwonej cegły z tynkowanymi, białymi detalami. Kościół konsekrował 12 czerwca 1924 roku bp Władysław Krynicki.

W bocznej kaplicy znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pędzla malarza z klasztoru jasnogórskiego o. Augustyna Jędrzejczaka. Malowidło  sprowadzono ok. 1920 roku – wtedy też zostało zmienione wezwanie kościoła ze św. Szczepana na MB Częstochowskiej.

Fot. Jarosław Walczak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter