Nikt nie jest samowystarczalny

O potrzebie solidarnego współdziałania mówił w niedzielę 20 czerwca do wielkopolskich rolników Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Nie każdy sam i nie w pojedynkę, ale razem, we wspólnocie możemy podjąć czekające nas wyzwania” – mówił, prosząc o modlitwę za pogorzelców z Nowej Białej, na których rzecz przekazana zostanie także ofiarowana przez rolników składka.

Okazją do wspólnej modlitwy w katedrze gnieźnieńskiej i późniejszego świętowania była 125. rocznica powstania Wielkopolskiej Izby Rolniczej – najstarszej na ziemiach polskich oraz 25-lecie jej reaktywacji po okresie gospodarki socjalistycznej. Jubileusz – jak podkreślił Prymas – jest okazją do podziękowania, ale i odczytania na nowo wyzwań i znaków czasu w świetle Słowa Bożego.

„Czy nie przypomina nam ono, że w tak dramatycznych chwilach, w których przychodzi nam zmagać się z trudnościami i przeciwnościami, zdajemy sobie jeszcze lepiej sprawę z tego, że jesteśmy w jednej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, a jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pokrzepienia” – mówił abp Polak dopowiadając, że właśnie to poczucie wspólnoty losu leczy z niebezpiecznego indywidualizmu i pomaga docenić wartość współdziałania.

„Nie możemy iść naprzód każdy osobno, na własną rękę, ale tylko razem. Wtedy możemy się wspierać w drodze i oczekiwać również pomocy i wsparcia” – wskazał Prymas.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że choć na przestrzeni lat charakter pracy rolników się zmienił, bo jak wszyscy są oni beneficjentami nowych technologii, które tak wydatnie naznaczają nasze życie, to jednak solidarność, wzajemna pomoc i współdziałanie pozostają niezmienną wartością, nikt bowiem nie jest samowystarczalny.

„Rozwój, także rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich musi brać po uwagę – tak sądzę – również i to, że ludzie tam żyjący mają inny punkt widzenia, widzą te aspekty rzeczywistości, które nie są dostrzegane z centrów władzy, gdzie podejmowane są najbardziej kluczowe decyzje. Rozwój samorządów, także samorządu rolniczego, poświadczony dziś naszym dziękczynieniem za sto dwadzieścia pięć lat istnienia w Wielkopolsce izby rolniczej i za dwadzieścia pięć lat pracy samorządu rolniczego po jego reaktywacji, jeszcze raz nam tę zasadę potwierdza” – mówił abp Polak.

W kontekście odpowiedzialności i solidarności abp Wojciech Polak zwrócił także uwagę na pilną potrzebę troski o ziemię i środowisko naturalne, tak bezmyślnie dziś zanieczyszczane i egoistycznie eksploatowane.

„Ziemia istniała wcześniej niż my i została nam dana, a odpowiedzialność wobec ziemi należącej do Boga oznacza, że człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i delikatną równowagę między bytami tego świata” – powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele Izb Rolniczych z całej Polski. Obecne były również reprezentacje i poczty sztandarowe organizacji, stowarzyszeń i środowisk rolniczych, a także uczniowie szkół rolniczych. Wspólnie z rolnikami świętowali pszczelarze i ogrodnicy.

W modlitwie pamiętano także o pogorzelcach z Nowej Białej k. Nowego Targu, którzy w sobotnim pożarze stracili dobytek życia. Na prośbę Prymasa Polski na ich rzecz przekazana zostanie zebrana w czasie Mszy św. składka.

Transmisje Media
Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter