Msza św. rezurekcyjna

„Nie wystarczy, jak Piotr i ów drugi uczeń, o którym opowiada nam dziś Ewangelia, pójść, czy nawet pobiec, by zobaczyć pusty grób Jezusa. Trzeba uwierzyć w Jego zmartwychwstanie. Trzeba uwierzyć, że zmartwychwstał i żyje” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze gnieźnieńskiej.

Przywołując wydarzenia wielkanocnego poranka metropolita gnieźnieński przyznał, że pusty grób wcale nie jest oczywistym świadectwem zmartwychwstania. Jest – jak ktoś trafnie zauważył – otwarty na wszelkie możliwe wyjaśnienia. Bo to przecież nie wiara uczniów obudziła ponownie Pana Jezusa do życia. Przeciwnie – On swoim zwycięstwem nad śmiercią wskrzesił ukrzyżowaną wiarę swoich uczniów. Stąd zobaczenie samego kamienia odsuniętego od grobu to za mało. Trzeba uwierzyć w zmartwychwstanie Jezusa. Trzeba uwierzyć, że On życie. A wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Wiara dojrzewa, gdy jest głoszona i przekazywana.

„W wielkanocny poranek jesteśmy więc znów razem, aby wyznawać wiarę w Jego zmartwychwstanie i aby głosić, że to właśnie On, Jezus Chrystus, umarły i zmartwychwstały, jest naszą nadzieją. On bowiem jest jedyną i prawdziwą nadzieją każdego człowieka” – mówił abp Polak dodając, że trwający Rok Święty jest szczególną mobilizacją do głoszenia i dawania świadectwa tej nadziei.

„Trzeba tą nadzieją żyć. Trzeba tę nadzieję głosić. Trzeba dać o niej przekonujące świadectwo” – powtórzył Prymas.

„Trzeba, jak nam wskazał w swej bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy papież Franciszek, aby znaki czasu, które zawierają tęsknotę ludzkiego serca, zostały przekształcone w znaki nadziei. Aby pragnienie pokoju urzeczywistniło się dziś przez przebaczenie i pojednanie”.

„Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby broń umilkła i przestała przynosić zniszczenie i śmierć?” – pytał Prymas.

„ Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby otwartość na życie zaowocowała szacunkiem dla każdego ludzkiego życia, także tego poczętego pod sercem matki, jak i tego, które oczekuje troski, pomocy i solidarnego wsparcia?”

„Czy to zbyt wiele, aby marzyć o poszanowaniu godności każdego człowieka, by nie niszczyć go pomówieniami, oszczerstwami, kłamstwami, niepohamowaną złością i nienawiścią?”

„Czy to zbyt wiele, by marzyć o jedności i solidarności w służbie wspólnego dobra, by wciąż nie rozrywać, nie antagonizować ludzi i ich nie dzielić?”

„Czy to zbyt wiele, by marzyć, aby te święta wielkanocne stały się dla nas wszystkich źródłem pokoju, radości i nadziei?” – mówił abp Polak powtarzając na koniec za św. Pawłem „Szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus Zmartwychwstały!”

Mszę św. koncelebrowali: bp Radosław Orchowicz i kapłani związani z bazyliką prymasowską z jej proboszczem ks. infułatem Przemysławem Kwiatkowski. W czasie liturgii (i całego Triduum Paschalnego) śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.

homilia Prymasa Polski

Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter