Jubileuszowa wystawa
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto wystawę „Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie” prezentującą najważniejsze muzealia i archiwalia związane z osobami i posługą Prymasów Polski.
Wystawę przygotowały wspólnie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. W uroczystym otwarciu wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem uczestniczył także abp Braulio Rodriguez Plaza z Toledo oraz arcybiskupi seniorzy Henryk Muszyński i Józef Kowalczyk. Wśród licznych gości obecni byli przedstawiciele władz, posłowie i senatorzy RP, duchowni z Kapitułą Prymasowską i jej prepozytem bp. Krzysztofem Wętkowskim, przedstawiciele Zakonu Rycerzy św. Adalberta z Litwy oraz mieszkańcy Gniezna.
Zwiedzanie poprzedził referat ks. dr. Łukasza Kruckiego, który przybliżył najważniejsze przywileje i prerogatywy przysługujące Prymasom Polski w dawnych wiekach. Zaprezentowano także kartę pocztową wydaną z okazji jubileuszu prymasostwa przez Pocztę Polską oraz „Poczet Prymasów Polski” przygotowany przez Prymasowskie Wydawnictwo Gaudentinum.
Dziękując za spotkanie, a także przygotowanie powyższych wydawnictw i samej wystawy Prymas Polski abp Wojciech Polak stwierdził, że wpisują się one w podziękowanie za dar prymasostwa, jakim od sześciu wieków cieszy się Kościół w Polsce. Słowami papieża Franciszka z listu na jubileusz podkreślił dalej, że temu dziękczynieniu towarzyszy spojrzenie z nadzieją w przyszłość i konkretne zadanie, jakim jest „szukanie nowych dróg docierania z Ewangelią do współczesnego człowieka”.
Wszystkie prezentowane na ekspozycji zabytki pochodzą z Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Niektóre wystawione zostały tylko czasowo m.in. XI-wieczny Złoty Kodeks Gnieźnieński, który jest jedną z najcenniejszych ksiąg w Polsce i Europie. Przez kilka dni prezentowany będzie także tzw. Legatus Natus z 1515 roku, czyli dokument, w którym papież Leon X kreuje arcybiskupa Jana Łaskiego legatem urodzonym.
Ze zbiorów skarbca katedralnego (Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej) wystawiono m.in.: kielich królewski tzw. Kielich Dąbrówki z XII wieku, używany podczas koronacji w katedrze gnieźnieńskiej w 1295 i 1300 roku. Ponadto pektorał kard. Ledóchowskiego (tzw. krzyż wygnańców), liczne stroje liturgiczne – kapy, dalmatyki, ornaty Prymasów m.in.: abp. Mikołaja Prażmowskiego, abp. Jana Wężyka, abp. Teodora Potockiego, abp. Antoniego Ostrowskiego. Zobaczyć będzie można także nie eksponowane nigdy w gnieźnieńskim muzeum kielichy abp. Floriana Stablewskiego i abp. Stanisława Szembeka. Wystawa czynna będzie do przyszłorocznych uroczystości świętowojciechowych, kiedy to oficjalnie zakończony zostanie Rok Prymasowski.