Bp Wętkowski ordynariuszem włocławskim

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego, nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Do swojej nowej diecezji Ksiądz Biskup pojedzie z cząstką relikwii św. Wojciecha, którą otrzymał od Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Decyzję papieża Franciszka ogłosiła w południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska, a w Gnieźnie, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a także księży i pracowników świeckich kurii i trybunału, odczytał ją kanclerz kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski.

Składając życzenia i podziękowania za wiele lat pracy w świętowojciechowym Kościele gnieźnieńskim Prymas Polski życzył nowemu biskupowi włocławskiemu Bożej opieki i błogosławieństwa, wyrażając jednocześnie radość, że będzie dość blisko swoich rodzinnych stron, diecezja włocławska leży bowiem w granicach metropolii gnieźnieńskiej.

„Cieszę się, że Ksiądz Biskup zostaje w naszej metropolii, że wciąż będzie związany z Gnieznem, miejscem, w którym został ochrzczony, w którym przyjął święcenia kapłańskie, w którym przez tak wiele lat owocnie dla Kościoła pracował” – podkreślił abp Polak.

Przekazał też nowemu ordynariuszowi włocławskiemu cząstkę relikwii św. Wojciecha, zapewniając o modlitwie i zapraszając jak najczęściej do Gniezna.

Dziękując bp Wętkowski przyznał, że idzie do starej, pięknej diecezji o długich i bogatych tradycjach. Do diecezji, której patronuje związany przecież z Gnieznem bł. bp Bogumił, i w której posługiwali tak ważni dla archidiecezji gnieźnieńskiej bł. bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze.

„To ziemia wielu świętych i męczenników. Ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i wielu innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówił bp Wętkowski.

Fot. B. Kruszyk

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter