Życzenia Prymasa Polski

„Mijają wieki i tysiąclecia, a cud Betlejemskiej Nocy pozostaje niegasnącą nadzieją dla świata” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w życzeniach na Święta Bożego Narodzenia. Przypominając o rozpoczynającym się Roku Świętym prosi, byśmy w tym szczególnym czasie łaski byli pielgrzymami nadziei, idąc do skrzywdzonych, wykluczonych, ubogich, chorych i wszystkich poszukujących nadziei i pokoju.

 Tegoroczne życzenia nagrane zostały w katedrze gnieźnieńskiej, przy relikwiach św. Wojciecha, gdzie 29 grudnia abp Wojciech Polak rozpocznie uroczyście Rok Jubileuszowy w archidiecezji gnieźnieńskiej. Nawiązując do jego hasła „Pielgrzymi nadziei” Prymas przypomina, że właśnie nadzieja jest bezpieczną i silną kotwicą duszy, dlatego trzeba o ten dar prosić dla nas samych, dla naszych rodzin, wspólnot i parafii.

„Niech Emmanuel-Bóg da nam oparcie w trudnościach, pozwoli odnaleźć sens w tym, co wydaje się bez sensu i bez nadziei, niech pomoże pokonać rozczarowanie i rezygnację. W Roku Świętym – w tym szczególnym czasie łaski – stańmy się pielgrzymami nadziei. Podążajmy ku Bogu na różnorakie sposoby: przez sakramenty i modlitwę, przez pielgrzymowanie do miejsc świętych. Rozpoznajmy Chrystusa w twarzach osób poszukujących nadziei i pokoju. Idźmy z nadzieją do skrzywdzonych, wykluczonych, ubogich i chorych. Bądźmy szczególnie wrażliwi na ludzi strapionych doświadczeniem wojny i biedy” – prosi metropolita gnieźnieński.

Przypomina również, że w archidiecezji gnieźnieńskiej będzie to także rok szczególnych rocznic – milenium koronacji w Gnieźnie dwóch polskich władców Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II Lamberta, a także 1025-lecie istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.

„Dziękujemy Bożej Opatrzności, że światło Bożej nadziei zagościło na ziemiach polskich, począwszy od chrztu Mieszka, męczeństwa św. Wojciecha i koronacji pierwszych królów w katedrze gnieźnieńskiej. Dziękujemy za świadectwo tak wielu Pielgrzymów nadziei – świętych i błogosławionych. I dziś potrzebujemy światła betlejemskiej nocy, by w jego blasku odzyskać świeżość i entuzjazm wiary, przełamać obojętność i uprzedzenia. Potrzebujemy pokoju betlejemskiego żłóbka, by wśród rozdarcia i niezgody, stać się zwiastunami pojednania i przebaczenia. Potrzebujemy miłości, bo – jak przypomniał nam papież Franciszek w swej ostatniej encyklice – świat może się zmienić zaczynając od serca” – mówi Prymas Polski.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter