Życzenia dla księży seniorów

Prymas Polski abp Wojciech Polak odwiedził 21 grudnia Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów i złożył całej wspólnocie świąteczne życzenia. 

„Dzień dzisiejszy jest jednym z ważniejszych dni w roku naszego domu. Oto gromadzimy się wszyscy, aby przekazać sobie wyrazy serdeczności i wdzięczności, aby może na nowo zjednoczyć się we wspólnocie, aby powiedzieć przepraszam, dziękuję i dobrze, że jesteś” – mówił na początku spotkania dyrektor ADKS ks. Karol Świderski, dziękując wszystkim za obecność, podsumowując krótko miniony rok, witając nowo przybyłych i wspominając tych, którzy odeszli do wieczności. „Spotykamy się, aby Bóg stanął między nami, aby zaprosić Go na nowo do naszego życia, z dziecięcą ufnością” – zakończył.

Jak co roku w czasie przedświątecznego spotkania do Domu Księży Seniorów dotarło Betlejemskie Światło Pokoju przyniesione przez gnieźnieńskich harcerzy. Nawiązując do tego szczególnego znaku i miejsca, z którego płomień pochodzi abp Wojciech Polak mówił o dramatycznej sytuacji w Ziemi Świętej, wspominając ponad 20 tysięcy ofiar toczącego się tam konfliktu, w tym prawie 8 tysięcy dzieci.

„To wszystko wzywa nas do modlitwy, do solidarności, byśmy nie byli obojętni wobec krzyku ginących tam ludzi” – mówił Prymas, dodając, że wymowne jest to, iż światło będące znakiem pokoju i pojednania między narodami przychodzi do nas z miejsca naznaczonego tak ogromnym bólem i cierpieniem.

„Przychodzi stamtąd, bo tam narodził się Chrystus i wszedł w życie człowieka, człowieka umęczonego, doświadczanego śmiercią, chorobą i krzyżem, przerażonego hukiem bomb i niszczonego nienawiścią. Chrystus przychodzi w takie właśnie życie jako Światło, by rozproszyć mrok, ogrzać to, co zimne i oświetlić drogę, która często wydaje się być niewidoczna. „Bądźmy i my światłem dla innych” – prosił.

Podziękował również księżom seniorom za ich kapłańskie życie, za światło, które za ich sprawą stało się udziałem tak wielu ludzi, za modlitwę i wierność powołaniu. Podziękował również siostrom elżbietankom, pracownikom świeckim i wszystkim otaczającym troską wspólnotę Domu Księży Seniorów.

W przedświątecznym spotkaniu w ADKS uczestniczyli zarówno kapłani w nim mieszkający, jak i księża seniorzy przybyli z archidiecezji. Obecni byli także: abp senior Henryk Muszyński, bp Radosław Orchowicz, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski i przewodniczący wydziału duszpasterskiego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski oraz gnieźnieńscy proboszczowie i kapłani z instytucji centralnych. Jak co roku z księżmi seniorami spotkali się także przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem ks. kan. Robertem Nurskim. Organizacja, która w tym roku świętuje 30-lecie istnienia, wspiera duchowo i materialnie zarówno kapłanów seniorów, jak i tych, którzy do kapłaństwa dopiero się przygotowują.

Fot. B. Kruszyk

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter