Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Dostrzegając trudy i szanse czasów nam współczesnych, pragniemy oddać się jeszcze raz Przenajświętszemu Sercu Pana Jezusa, aby potęga Jezusowej Miłości przemieniła nas z obojętnych i letnich w gorliwych i gorących, z małodusznych w mężnych”. 

W piątek, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęca, by w łączności z nimi uczynili to także kapłani archidiecezji gnieźnieńskiej, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

W krótkim liście skierowanym do kapłanów abp Wojciech Polak przypomina, że 3 czerwca br. minęło dokładnie 100 lat od poświęcenia naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wówczas to w Krakowie, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, cały Episkopat Polski wraz z rzeszą wiernych, odnowił akt oddania Sercu Pana Jezusa, którego rok wcześniej, na kilkanaście dni przed Cudem nad Wisłą, dokonał na Jasnej Górze Prymas Polski kard. Edmund Dalbor.

„Nasi ojcowie wdzięczni za odzyskaną wolność, świadomi jednak trudów i nadziei, które niosły nowe czasy, wołali wówczas: «Usuń spomiędzy nas to wszystko, co prawdzie i łasce Twej się sprzeciwia, otwórz oczy zaślepionym, ulecz chore serca, obmyj to, co oczyszczenia potrzebuje, weź nas w opiekę przed wrogiem postronnym i przed naszą własną słabością, podbij nas pod świętą władzę Twej miłości, bo jesteśmy i do Ciebie należeć chcemy». W 100. rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Sercu Jezusowemu, chcemy i my ten akt ponowić. Czynimy to nie tylko po to, aby chwilę minioną upamiętnić, co nade wszystko wyrazić wdzięczność za wszelkie łaski, którymi jako naród zostaliśmy w minionych dziesięcioleciach obdarowani. Dostrzegając jednocześnie trudy i szanse czasów nam współczesnych, pragniemy oddać się jeszcze raz Przenajświętszemu Sercu Pana Jezusa, aby potęga Jezusowej Miłości przemieniła nas z obojętnych i letnich w gorliwych i gorących, z małodusznych w mężnych” – pisze Prymas Polski.

Zachęca również do ponowienia aktu w łączności z KEP we wspólnotach parafialnych i zakonnych.

„Proszę, aby w Uroczystość Najświętszego Seca Pana Jezusa, kapłani Archidiecezji Gnieźnieńskiej, osoby życia konsekrowanego oraz diecezjanie w swoich wspólnotach, w duchowej łączności z Episkopatem i wiernymi, zgromadzonymi w Krakowie w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, dokonali odnowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Niech ten akt będzie świadectwem naszej żywej wiary w Jezusa Chrystusa, Pana i Króla!” – pisze Prymas Polski.

Akt Poświęcenia PDF

List biskupów w 100. rocznicę poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa PDF

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter