Opłatek dziekański

Prymas Polski abp Wojciech Polak przełamał się opłatkiem z księżmi dziekanami, pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i instytucji centralnych. – Jak pasterze, tak i my chcemy iść zobaczyć, co się stało w Betlejem. Chcemy uwierzyć w to, co się stało i chcemy to przyjąć. A potem wrócić i dzielić się tym z innymi – mówił.

Przedświąteczne spotkanie odbyło się 18 grudnia w Domu Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Życzenia w imieniu wszystkich obecnych złożył Prymasowi Polski ks. kan. Robert Nurski, dziekan dekanatu wrzesińskiego I. W wygłoszonym słowie, nawiązując do wysłuchanej wcześniej Ewangelii, powtórzył jedno z najważniejszych pytań teologii: dlaczego Bóg stał się człowiekiem?

– Zbigniew Herbert rozmyślał: Nie powinien posyłać swojego Syna. Zbyt wielu widziało przebite dłonie Syna. Jego zwykłą skórę. Zapisane to było, aby nas pojednać w najgorszym pojednaniu. Zbyt wiele nozdrzy chłonęło z lubością zapach Jego strachu. Nie wolno schodzić nisko. Bratać się krwią. Nie powinien przysyłać Syna. Lepiej było królować w barokowym pałacu z marmurowych chmur, na tronie przerażenia, z berłem śmierci. A jednak Bóg przysłał nam swojego Syna – cytował dziekan wrzesiński, podkreślając, że refleksja ta towarzyszy domykającemu się Jubileuszowi, podczas którego archidiecezja gnieźnieńska świętowała także 1025-lecie istnienia oraz 1000. rocznicę koronacji królewskich w Gnieźnie.

– Tyle zaznaliśmy dobroci, tyle dowodów Bożej miłości – podsumował ks. Nurski, składając także abp. Wojciechowi Polakowi życzenia z okazji zbliżających się urodzin.

Dziękując za życzliwe słowa Prymas nawiązał do pytania o przyjście Boga na świat, powtarzając za św. Augustynem i papieżem Leonem XIV, że Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem, aby żyjąc tu na ziemi, mógł znaleźć schronienie w niebie.

Podziękował też dziekanowi wrzesińskiemu za przypomnienie wydarzeń mijającego roku, przyznając, że były one wielkim darem i nadzieją dla Kościoła gnieźnieńskiego.

– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie na różnych etapach roku jubileuszowego, za pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych, za włączanie się w wydarzenia jubileuszu naszej archidiecezji i koronacji królewskich – mówił Prymas.

Przypomniał również, że w nowy rok wchodzimy z nadzieją, jako uczniowie-misjonarze, z chlebem połamanym w dłoniach. Bo tak właśnie, u swojego początku, Kościół wyszedł z Wieczernika – z chlebem połamanym w dłoniach, z męką Jezusa w oczach i z miłością w sercu.

W spotkaniu uczestniczyli księża dziekani dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej oraz pracownicy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Trybunału Metropolitalnego oraz instytucji centralnych. Obecny był także biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Wszystkim abp Wojciech Polak podziękował za pracę, przekazując także za pośrednictwem księży dziekanów podziękowania i życzenia kapłanom posługującym w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Fot. ks. R. Malewicz