Kard. Nycz laureatem nagrody „Ku chwale”
Arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa w 2009 roku. Wręczenie statuetki odbyło się 26 stycznia w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu, a laudację na cześć uhonorowanego wygłosił abp Wojciech Polak.
Przypominając życiową i kapłańską drogę kard. Nycza Prymas Polski wskazał na jego otwartość wyrażającą się w biskupim zawołaniu „z ludu i dla ludu”, a jednocześnie odwagę i roztropność w podejmowaniu tematów i spraw trudnych.
„Jego rozważny głos podczas posiedzeń Rady Stałej KEP, której jest wieloletnim członkiem czy w czasie Zebrań Plenarnych, z charakterystyczną dla niego zdolnością do syntezy i do wskazywania istoty poruszanych zagadnień, sprzyja uchwyceniu zasadniczych kierunków i nakreśleniu konkretnych zobowiązań w długich niekiedy pasterskich debatach” – stwierdził abp Polak dopowiadając, że idąc śladem św. Jana Pawła II, którego – jak sam mówi – trzeba nie tylko podziwiać, ale i naśladować, kard. Nycz pozostaje wierny Ewangelii i tradycji, będąc jednocześnie otwartym na dialog i współpracę ze światem.
„Od wielu lat i wśród zmieniających się sił i opcji politycznych bierze udział w dialogu Kościoła i państwa, będąc członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. Przypomina przy tym, że Kościół może i powinien wypowiadać się w sprawach politycznych, ale tylko w tych, jakie określa społeczna nauka Kościoła. W związku z tym stale przywołuje podstawową zasadę, jaką jest troska o dobro wspólne i o to jasno apeluje do polityków wszystkich, często zwaśnionych ze sobą opcji i stron politycznych” – podkreślił Prymas Polski.
Metropolita gnieźnieński wspomniał także w laudacji o wielkim dziele zapoczątkowanym przez kard. Józefa Glempa, a ukończonym przez kard. Kazimierza Nycza – Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
„Mimo trudności i wielorakich wyzwań, cierpliwie doprowadził do ukończenia i otwarcia tego Narodowego Wotum dla wiernych. Zainicjował przy Świątyni Opatrzności Bożej obchody Święta Dziękczynienia, które stały się okazją do kształtowania w sercach Polaków postawy wdzięczności nie tylko za odzyskaną wolność, ale za wszelkie dobro, jakie otrzymujemy w wymiarze indywidulanym, rodzinnym, narodowym i społecznym” – zaznaczył Prymas.
Podziękował też arcybiskupowi warszawskiemu za ogromny szacunek, wrażliwość serca oraz troskę o osobę, życie i dzieło Prymasa z Kujaw.
„Patrząc na jego pracowitość i oddanie Kościołowi, powiedziałeś kiedyś, że życzyłbyś każdemu mieć takiego poprzednika. My, dziś, tu, w Inowrocławiu, w miejscu urodzenia i chrztu świętego Prymasa Józefa Glempa, wręczając Tobie z wdzięcznością ustanowioną przez niego statuę Ku chwale, pragniemy podziękować za to, że ma on w Twojej osobie takiego właśnie następcę” – zakończył abp Wojciech Polak.
Dziękując za wyróżnienie kard. Kazimierz Nycz przyznał, że traktuje nagrodę „nie tylko i nie przede wszystkim za zasługi, ale dla zasług”. Wspominając swojego poprzednika, z perspektywy świadka mówił o przełomowych i trudnych wydarzeniach w prymasowskiej posłudze kard. Józefa Glempa, dzieląc się spostrzeżeniami i faktami, które stanowiły uzupełnienie i dopowiedzenie do wygłoszonych wcześniej konferencji historycznych.
Nawiązując do przemówienia abp. Wojciecha Polaka potwierdził, że kard. Glemp był rzeczywiście człowiekiem niezwykłej pracowitości, ale także wielkiej pokory, uporu i dyskrecji. Będąc w Warszawie tęsknił za Gnieznem i za ziemią kujawską, do której – jak przyznał kard. Nycz – zawsze miał wielki szacunek.
Wręczenie nagrody odbyło się podczas spotkania wspomnieniowego „Człowiek Opatrzności” z okazji 11. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa z udziałem zaproszonych prelegentów i mieszkańców Inowrocławia. Oprócz kard. Kazimierza Nycza referaty poświęcone Prymasowi z Kujaw wygłosili prof. Michał Białkowski z UMK w Toruniu oraz dziennikarz i publicysta Grzegorz Polak.
Instytut Prymasa Józefa Glempa, gdzie odbyło się spotkanie, istnieje od 2009 roku. Celem placówki jest promocja duchowej kultury Kujaw, a zadania te są realizowane poprzez działalność edukacyjną, w szczególności organizacje wystaw i prelekcji. Sama nagroda „Ku chwale” została ustanowiona przez Prymasa Glempa wraz z powstaniem instytutu.
Śp. kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Tu również zdał maturę. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego, sufragana poznańskiego, który udzielił ich w zastępstwie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego. Nominację na arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego Prymasa Polski otrzymał 7 lipca 1981 roku, półtora miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej.
Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.