Chcesz poznać Jezusa, patrz na krzyż

„Patrzymy na krzyż, aby prawdziwie poznać na nim Boga. Patrzmy na krzyż, aby uczyć się, że istotą udanego życia, a więc logiką, która w życiu zwycięża, jest logika ziarna” – mówił w niedzielę 17 marca abp Wojciech Polak, dokonując poświęcenia nowej kaplicy w Mirosławiu (archidiecezja gnieźnieńska).

W wygłoszonej homilii Prymas zachęcał za papieżem Franciszkiem, aby to spojrzenie na krzyż było niejako od wewnątrz czyli nie tylko wzrokiem, ale przede wszystkim sercem. Tylko tak bowiem możemy zrozumieć odpowiedź, jaką Jezus dał Grekom w czytanej chwilę wcześniej Ewangelii, że: „Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity”.

„Warto pamiętać, że słowa te Jezus wypowiada – według Ewangelii św. Jana – niemal w ostatnich dniach swojego życia. Tak blisko są już chwile Jego męki i śmierci na krzyżu. Wydaje się więc, że w tej odpowiedzi, On sam chciałby już wszystkim, nie tylko tym Grekom, którzy przyszli na święto Paschy czy swoim uczniom, powiedzieć: jeśli chcecie mnie poznać i zrozumieć, spójrzcie na ziarno pszenicy, które umiera w glebie, to znaczy spójrzcie na krzyż” – tłumaczył abp Polak przypominając za papieżem Franciszkiem, że logika ziarna – jedyna, która naprawdę w życiu zwycięża – to „mniej myśleć o sobie, o swoich osobistych korzyściach, a umieć widzieć i zaspokajać potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza tych ostatnich”.

„Patrząc na krzyż można ujrzeć Jezusa. A czy patrząc dziś na Kościół można Go zobaczyć?” – pytał Prymas.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do uroczystości poświęcenia kaplicy – powtarzając za św. Augustynem, że „budowaniu towarzyszy trud, poświęceniu radość”.

„Ale po wybudowaniu i poświęceniu kaplicy nic się przecież nie kończy” – stwierdził powtarzając za ojcem Kościoła, że to, co działo się przy wznoszeniu tego domu powtarza się i musi się powtarzać, kiedy gromadzą się tutaj wierzący w Chrystusa.

„Tylko bowiem prawdziwie angażując się w nasze życie wiary i dzięki łasce Bożej, możemy razem wzrastać, możemy dojrzewać, możemy się rozwijać, aby w naszym życiu, a także w życiu wspólnoty inni mogli prawdziwie ujrzeć żywego Jezusa” – podkreślił arcybiskup gnieźnieński zachęcając, by radość z poświęcenia kaplicy przełożyła się teraz na trud budowania wspólnoty duchowej, wspólnoty Kościoła „zawsze z Chrystusem i na Chrystusie, w zgodzie i jedności, bez podziałów, sporów, zazdrości i niezdrowej rywalizacji”.

Nowa kaplica w Mirosławcu leży na terenie parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu, gdzie znajduje się także kalwaria wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Budowa kaplicy rozpoczęła się w 2017 roku, zakończyła zaś w roku ubiegłym.

więcej o uroczystości → archidiecezja.pl

Fot. Marek Fifer
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter