Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne – to kilka liczb streszczających XI Zjazd Gnieźnieński, który w dniach 21-23 września odbędzie się w Gnieźnie. Szczegóły zaprezentowano 13 czerwca podczas konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
„Sól i światło nie istnieją tylko dla siebie i nie służą samym sobie. Pułapka polega na tym, że przyjmujemy to Chrystusowe wezwanie jako przypomnienie o przejrzystości naszego chrześcijańskiego świadectwa, siebie stawiając w centrum, a nie to, czym mamy użyźniać tę…
Z okazji 200. rocznicy śmierci gen. Henryka Dąbrowskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak modlił się przy jego grobie w Winnej Górze. „Modlimy się o życie wieczne dla jednego z twórców naszej niepodległości” – mówił wskazując na potrzebę odpowiedzialnego zagospodarowania wolności.
Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej z udziałem Episkopatu Polski. O duchowej łączności z uczestnikami uroczystości zapewnił również w specjalnym liście papież Franciszek.
Dnia 6 czerwca podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy w rezydencji Prymasów Polski w Gnieźnie abp Wojciech Polak modlił się z kapłanami świętującymi 50. i 60-lecie kapłaństwa.
Warunkiem przyszłości jest młodzież i dzieci, a przy nich rodzice wychowawcy, nauczyciele i duszpasterze – mówił Prymas Polski w Żydowie do uczestników X Zjazdu szkół im Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Pod hasłem „Jestem” odbyło się 22. Spotkanie Młodych na Lednicy. W tym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który przekazał uczestnikom polskie flagi. Specjalne pozdrowienia dla uczestników przesłał również papież…
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zakończyły się uroczystości z okazji XI Święta Dziękczynienia. Tegoroczne obchody stanowiły podziękowanie Kościoła za odzyskaną w 1918 roku niepodległość. Koncelebrze z udziałem ok. 100 biskupów z Polski i zagranicy przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak….
„W twarzy Jezusa poznasz swoją twarz. Zobaczysz siebie takim, jakim jesteś, w całej prawdzie, takim, jakim cię widzi Pan Bóg” – mówił do młodych uczestniczących w Jutrzni Lednickiej w Gnieźnie Prymas Polski.
„Nie przychodzimy na Eucharystię tylko po to, by wypełnić jakiś obowiązek, zachować prawo, nie zgrzeszyć. Chrześcijanie przychodzą na Eucharystię, aby uczestniczyć w męce i zmartwychwstaniu Jezusa, a następnie żyć bardziej jako chrześcijanie” – mówił Prymas Polski w Uroczystość Najświętszego Ciała i…
„Boże Ciało jest szczególnym znakiem obecności Jezusa wśród nas i jednocześnie apelem do otwarcia serca i przełamywanie tego, co nas dzieli” – mówi Prymas Polski o przypadającej w tym roku w ostatni dzień maja Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
„Dar nie wyklucza zmagania. Ono jest nieodłączne od naszego życia i z całą mocą przypomina nam o jego prawdziwości i konkretności” – mówił abp Wojciech Polak do księży, którzy dziękowali 29 maja w katedrze gnieźnieńskiej za ćwierćwiecze święceń kapłańskich.
Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Podczas uroczystości na statuę Trójcy Przenajświętszej nałożone zostały korona i nimb pobłogosławione przez papieża Franciszka.
Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił w sobotę święceń kapłańskich dwóm diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W sposób szczególny powierzył im młodzież i prosił, by nigdy nie stali się źródłem i przyczyną podziałów.
„Parafia nie jest miejscem zamkniętym. Nie jest i nie może być nigdy grupą zadowolonych z siebie ludzi, którzy odgradzają się od innych. Nie jest i nie może być gettem” – mówił 24 w Murowanej Goślinie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgadzam się