Jesteście, by oddychać i żyć z Kościołem

„Jesteście w tym świecie i dla tego świata, dla uświęcenia go, dla jego ewangelicznej przemiany” – mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Dziękujemy dziś za bogactwo darów i charyzmatów, którymi przez was Bóg obdarza nasz Świętowojciechowy Kościół. Jako pasterz tego Kościoła dziękuję przed Bogiem za każdą i każdego z was. Dziękuję za waszą miłość do Chrystusa i do Chrystusowego Kościoła, za wasze życie i powołanie, za wasze oddanie Chrystusowi i Kościołowi” – mówił w homilii Prymas, przypominając, że żaden charyzmat i żadna łaska w Kościele nie są skoncentrowane na sobie i nie służą jedynie własnemu uświęceniu.

„Jesteście, by oddychać i żyć z Kościołem” – podkreślił abp Polak.

„Jesteście w tym świecie i dla tego świata, dla uświęcania go i dla jego ewangelicznej przemiany, dla przyjścia Pana”.

„Dlatego Kościół wciąż nam przypomina, że życie konsekrowane, a więc wasze życie, siostry i bracia, ma wielkie znaczenie przede wszystkim dlatego, że wyraża nieograniczoną bezinteresowność i miłość, że potwierdza, iż wciąż są w tym świecie ludzie zdolni do poświęcenia się Bogu i bliźnim dla miłości Boga”- podkreślił abp Polak, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że nie ma pójścia za Jezusem bez wyrzeczenia, modlitwy bez spotkania, życia braterskiego bez jedności, posłuszeństwa bez zaufania, miłości bez transcendencji.

„Wszystko to nie miałoby sensu bez zafascynowania Jezusem, bez otwarcia serca dla Niego, bez miłości i oddania życia Jezusowi, bez pójścia z Nim” – dodał.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński wskazał też na przywoływanych dziś w Ewangelii Symeona i Annę jako „ludzi nadziei”, którzy nie przeżywali życia jedynie tolerując trudności czy znosząc przeciwności, ale przechowali w sercu żywą nadzieję, której źródłem była pewność, że Bóg jest wierny.

„Klimatu nadziei i zaufania potrzebuje dziś świat i Kościół. Potrzebują ich nasze wspólnoty i my sami. Mamy więc iść jako pielgrzymi nadziei, aby naszym życiem i posługiwaniem, dać świadectwo tej nadziei, która w nas jest” – wskazał abp Polak przypominając o ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowym 2025 i wskazując, że pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa.

„Jest nim także życie we wspólnocie, choć, jak wiemy, nie jest ono wolne od napięć i trudności. I choć pozostaje codziennym wyzwaniem, to jednak wciąż takim, w którym wzajemny szacunek, odpowiedzialność za siebie nawzajem, współpraca i przyjaźń są możliwe. Bóg nie powołuje nas byśmy byli solistami – mówił kiedyś konsekrowanym papież Franciszek – ale częścią chóru, który czasem fałszuje, ale zawsze musi się starać śpiewać razem” – mówił na koniec Prymas Polski.

Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali m.in.: bp Radosław Orchowicz, ks. kan. Wojciech Rzeszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych oraz zgromadzeni kapłani i zakonnicy z klasztorów i wspólnot obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. W katedrze gnieźnieńskiej modliły się siostry zakonne, a za pośrednictwem transmisji duchowo łączyły się te osoby konsekrowane, które z powodu choroby czy wieku nie mogły do Gniezna przyjechać.

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter