Zakończenie Roku Prymasowskiego

W łączności z odpustem św. Wojciecha odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia w Gnieźnie zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols. 

W liście do kard. Nicholsa papież Franciszek wspomniał pierwszego prymasa Polski kard. Mikołaja Trąbę, który tytuł prymasowski otrzymał w czasie Soboru w Konstancji. Polecił też swojemu przedstawicielowi, by podczas uroczystości w Gnieźnie, wskazując na postać św. Wojciecha, zachęcił wiernych, aby „pilnie strzegli swej ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji oraz pobożności”.

list papieża Franciszka

Katolicki prymas Anglii i Walii będzie reprezentował papieża na zakończeniu jubileuszu prymasostwa nieprzypadkowo. W 1515 roku papież Leon X w bulli nadającej prymasowi Janowi Łaskiemu tytuł legata urodzonego Stolicy Apostolskiej wskazał, że zakres uprawnień prymasów Polski jest taki, jaki posiadają inni legaci, a szczególnie prymas Anglii w Canterbury (wówczas, przed schizmą króla Henryka VIII, diecezji katolickiej, obecnie anglikańskiej) na mocy prawa, przywileju i zwyczaju. W skład legacji papieskiej wejdą także dwaj księża z Gniezna: ks. kan. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz ks. kan. Maciej Olczyk, wicerektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godzinie 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi nieszporami o św. Wojciechu, podczas których homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Po zakończeniu nabożeństwa ulicami Gniezna przejdzie procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego metropolity gnieźnieńskiego, bł. Bogumiła oraz św. Jana Pawła II. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji ulicami miasta, na Placu św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Tradycyjnie podczas Mszy św. Prymas Polski wręczy księgi Pisma Świętego młodzieży, a nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim przygotowującym się do wyjazdu na misje.

Celebracjom liturgicznym towarzyszyć będą wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. W sobotę 28 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa pt. Prymasi Polski Odrodzonej, nawiązująca do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja ukazywać będzie osoby i posługę prymasów czasu przełomu: kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także monografia  „Dzieje prymasostwa polskiego” będąca pierwszym tak obszernym opracowaniem historii prymasostwa w Polsce. W prezentacji udział weźmie Prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

wystawa i prezentacja monografii 

Uroczystości odpustowe i jubileuszowe zakończą się w niedzielne popołudnie drugimi nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią bp. Wiesława Śmigla z Torunia. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski udzieli tradycyjnego błogosławieństwa dzieciom.

Pielgrzymi przybyli do Gniezna na odpust świętowojciechowy i zakończenie jubileuszu prymasostwa zaproszeni zostaną w niedzielne popołudnie na piknik do ogrodu prymasowskiego. Na gości czekać będzie m.in. bigos i żurek, a także występy zespołów muzycznych i orkiestr. Będzie również okazja zwiedzić dom Prymasów Polski. Po rezydencji oprowadzać będą klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Będzie okazja zobaczyć pamiętny balkon, salę papieską i salę malinową, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń m.in. spotkania prezydentów siedmiu państw europejskich. Będzie również możliwość pomodlić się w prymasowskiej kaplicy i zobaczyć, gdzie obecny Prymas Polski pracuje.

W niedzielę bez biletów będzie można także zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha, a więc podziemia katedry gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskie, wieżę katedralną oraz chór organowy, gdzie zaproszeni organiści prezentować będą możliwości gnieźnieńskiego instrumentu. Otwarta i dostępna bez opłat będzie także wystawa poświęcona prymasom Polski odrodzonej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

historia prymasostwa w Polsce

abp Mikołaj Trąba – pierwszy Prymas Polski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter