Wizyta kard. Antoine Kambanda

Goszczący w Poznaniu kard. Antoine Kambanda z Rwandy odwiedził 9 września Gniezno i spotkał się z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.

Kard. Kambanda przyjechał do Polski na zaproszenie poznańskiego duszpasterza ks. Radosława Rakowskiego, który organizuje program studenckiej wymiany międzynarodowej między Polską a Rwandą. Podczas jednego z pobytów ze studentami w Rwandzie poznał purpurata, który teraz przyjechał do Polski z rewizytą. Podczas pobytu w Poznaniu spotkał się m.in. z abp. Stanisławem Gądeckim oraz ze wspólnotą nowo powstałej parafii „Na Łacinie”, której ks. Rakowski jest proboszczem. W piątek 9 września wspólnie odwiedzili Gniezno.  Kard. Antoine Kambanda był gościem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zwiedził katedrę gnieźnieńską oraz spotkał się z rektorem gnieźnieńskiego seminarium duchownego ks. Przemysławem Kwiatkowskim. Rozmowy dotyczyły duszpasterstwa powołaniowego, duszpasterstwa małżeństw i rodzin, a także potencjalnej wymiany misyjnej.

Kard. Antoine Kambanda urodził się w 1958 roku, z pochodzenia jest Tutsi. W trakcie studiów w Rzymie stracił niemal wszystkich najbliższych. Jego rodzice, a także siostra i czterech z sześciu braci zostali zamordowani w trakcie ludobójstwa w 1994 roku. Przez wiele lat był związany z formacją seminaryjną, pełniąc funkcję prefekta i rektora. W 2013 roku papież Franciszek mianował go biskupem, a pięć lat później arcybiskupem. Dwa lata temu, w 2020 roku otrzymał kapelusz kardynalski. Jest pierwszym kardynałem pochodzącym z Rwandy.

Fot. ks. R. Rakowski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter