Wierność w sprawach małych

„Zmęczenie codziennością, znużenie banalnością zwykłych chwil i monotonią dni. A jednak trzeba i w tym być po prostu wiernym. Wiernym przyjętym zadaniom i zobowiązaniom” – mówił w sobotę 5 listopada w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył południowej Mszy św. z udziałem m.in. absolwentów Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które świętowało jubileusz 50-lecia istnienia. W homilii odniósł się do ewangelicznej przestrogi Jezusa, by być wiernym w sprawach małych i wystrzegać się chciwości oraz obłudy, która zwodzi i udaje, ale tylko ludzi, nie Boga, Ten bowiem dobrze zna serce człowieka.

„Jezusowa przestroga przed niewiernością i nieuczciwością w bardzo małej sprawie przypomina nam, jak ważna jest codzienność, jak rozstrzygające jest to, co na co dzień czynimy. Może bowiem wkraść się zmęczenie i znużenie banalnością zwykłych chwil i monotonią powtarzających się dni. A jednak trzeba i w tym być po prostu wiernym. Wiernym przyjętym zadaniom i zobowiązaniom. Wiernym temu, co rozpoznaliśmy jako nasze życiowe powołanie i co podjęliśmy dla dobra wspólnoty Kościoła” – mówił abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Druga przestroga – kontynuował – dotyczy chciwości i ślepej pogoni za pieniądzem, która jest nie do pogodzenia z uczciwym zarobkowaniem i słusznym upominaniem się o zapłatę za pracę.

„Można się bowiem tak jakoś wynaturzyć, tak wykrzywić, że i dla nas pieniądz stanie się jedynym, wszechwładnym i ślepym bożkiem. Jezus przestrzega więc swych uczniów przed pokładaniem ufności w pieniądzach” – tłumaczył metropolita gnieźnieński dodając, że podobnie jest z obłudą, która często przykrywa niewierność i chciwość, fałszując faktyczny obraz człowieka, jego intencji i działań.

„Jezus wprost nazywa taką postawę obrzydliwością w oczach Boga. Od diabła bowiem – jak mówił kiedyś papież Franciszek – pochodzą niejasność i kłamstwo: te wszystkie wymówki, udawanie i usprawiedliwienia. Od Boga zaś pochodzą światło, prawda, przejrzystość i szczerość serca. I to one mają nas zawsze prowadzić” – wskazał Prymas Polski.

Fot. R. Woźniak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter