Wielki Piątek – dzień Krzyża

Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kościołach nie jest sprawowana Msza święta. To dzień ciszy i dzień Krzyża, którego adoracja stanowi centralną część sprawowanej tego dnia Liturgii Męki Pańskiej. 

W katedrze gnieźnieńskiej wielkopiątkowej modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. Jak mówił w homilii to, o czym tego dnia słyszymy – męka i śmierć Jezusa, jest zaprzeczeniem wszystkiego, czego od Niego oczekiwano. Nawet na ustach samego Jezusa pojawia się skarga: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił. Każdy jednak, kto modli się słowami tego Psalmu, musi ogarniać jego całość. To nie był okrzyk rozpaczy. To psalm boleści, ale i nadziei. „To poczucie opuszczenia przez Boga, w cierpieniu, zmienia się w nadzieję ocalenia i nowego życia. Wszyscy Go opuścili. Milczenie okryło całą ziemię. Bóg jednak nie zamilkł” – mówił bp Wętkowski dodając, że „ofiara jaką Jezus złożył Bogu Ojcu za nas jest świadectwem miłości, jaką ma w sercu dla każdego z nas”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński zachęcał również, by ostatnie godziny przed dniem zmartwychwstania Jezusa wykorzystać na zastanowienie się i przemyślenie, czym wypełnione jest nasze serce. „Niech to nie będzie smutek, ból, współczucie dla Jezusa. Jezus nie potrzebuje naszych łez, ani współczucia dla swojego cierpienia. Oczekuje tylko żalu za grzechy. A jeżeli oczekuje łez, to tylko łez przepełnionych miłością i chęcią naprawienia wszystkiego, co było złe w naszym życiu” – mówił bp Wętkowski podkreślając, że wspomnienie cierpień i śmierci Jezusa powinno skłaniać nas przede wszystkim do zastanowienia się czy i w jaki sposób idziemy za Jezusem, uczestnicząc w Jego cierpieniu.  „Dziś, u końca ziemskiej drogi Chrystusa, niech powróci do nas Jego wezwanie skierowane u początku Jego publicznej działalności – przesłanie całej Jego misji: nawracajcie się, albowiem bliskie jest Królestwo Niebieskie” – zachęcał na koniec biskup pomocniczy gnieźnieński.

W czasie Liturgii Męki Pańskiej śpiewał Chór Prymasowski. W wielkopiątkowej modlitwie wspólnie z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Józef Kowalczyk i abp senior Henryk Muszyński. Po Liturgii Słowa i uroczystej modlitwie wstawienniczej wszyscy duchowni, liturgiczna służba ołtarza, osoby konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie. Tradycja ta ma swoje korzenie w liturgii jerozolimskiej, kiedy to po odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego, w każdy Wielki Piątek w Jerozolimie, wierni przez kilka godzin adorowali relikwie Krzyża Świętego trzymane przez biskupa. Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii była procesja do Grobu Pańskiego i wystawienie Najświętszego Sakramentu okrytego białym welonem.

 

 

Fot. J. Andrzejewski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter