Wielki jest nie ten, kto panuje, ale kto służy

„Służba – takiego królowania uczy nas Chrystus, o takim nam przypomina, takie Chrystusowe Królestwo mamy szerzyć. To nie jest cel na jutro. Modlimy się o nie i zaczynamy nim żyć już dziś” – mówił w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której przyjął przyrzeczenie nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które tego dnia obchodzi swoje święto patronalne.

„Czy jesteś gotów szerzyć Królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie i w swym środowisku?” – pytał młodych abp Polak dodając, że to pytanie powinniśmy dziś postawić sobie wszyscy i zaznaczając, że gotowość szerzenia Królestwa Chrystusowego to nie tylko deklaracja, ale przyjęcie go najpierw w swoim życiu.

„Trzeba przyjąć Tego, którego tronem jest krzyż. Trzeba przyjąć Tego, który wciąż z krzyża wyciąga do nas swoje Boskie ramiona i powtarza: życie moje oddałem za Ciebie, bo Cię kocham, człowieku! Trzeba przyjąć miłość Boga potężniejszą niż śmierć, niż nasz grzech” – wskazał Prymas przyznając, że nie jest to proste, bo i dziś – jak wtedy, gdy krzyżowano Jezusa – są tacy, którzy tylko stoją i patrzą, dla których jest to tylko tanie widowisko. Oczekiwali wyzwolenia, ale nie w ten sposób. Szydzą więc i zabawiają się Jego bezsilnością.

„Król bez władzy i ziemi. Marionetka w rękach ludzi. Upokorzony i wyśmiany, bo nie na te czasy, bo już niemodny, passe, mówiąc językiem niektórych młodych – trochę obciachowy. Nie pomoże przecież i nie wybawi. Nie załatwi za nas. Wszystko dobrze toczy się bez Niego. Ale właśnie w tym miejscu i w tym czasie, gdzie bezsilności i niezrozumieniu towarzyszy szeptane i obojętne szemranie kolejnych szyderców, dzięki postawie dobrego łotra to miejsce przekształci się w słowo nadziei dla całej ludzkości” – powtórzył za papieżem Franciszkiem Prymas.

Zauważył również, że decyzja o „ przemilczeniu, wyśmianiu lub prorokowaniu” należy do każdej i każdego z nas.

„Wasza gotowość, drodzy młodzi, którą za chwilę wypowiecie, jest więc dziś waszą decyzją! Ona ma i mieć będzie swoje konsekwencje. I nie chodzi mi tylko o wasze zaangażowanie w życie i podejmowane prace i zadnia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ale właśnie w szerzenie Chrystusowego Królestwa” – mówił do młodych abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do obchodzonego w uroczystość Chrystusa Króla Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym i papieskiego orędzia na ten dzień, w którym Franciszek, wskazując Maryję idącą z pośpiechem do Elżbiety, pyta młodych „jaki pośpiech wprawia ich dziś w ruch?” Czy nie ten, który sprawia, że podchodzimy do życia w sposób powierzchowny, uczymy się, pracujemy i spotykamy z innymi bez uwagi i zaangażowania głowy i serca?

„Kluczowe zaś pytanie brzmi: dla kogo jestem?” – mówił młodym abp Polak dodając, że wtedy nasz pośpiech jest pośpiechem tego, kto jak Maryja umie przedkładać potrzeby innych nad własne, bez tracenia czasu i poszukiwania uznania u innych, gdy jedynym zajęciem jest choćby liczenie polubień w mediach społecznościowych.

„Ważne jest więc nie tylko jutro czy pojutrze, ale właśnie nasze dziś, nasze teraz” – mówił młodym Prymas prosząc, by o wierze mówili z radością, bo „szerzenie Chrystusowego Królestwa nie jest przecież jakimś nurzącym obowiązkiem, nie jest zadaniem, na które trzeba odpowiadać z zaciśniętymi zębami”.

Do KSM archidiecezji gnieźnieńskiej przyjętych zostało 10 kandydatów. Z rąk abp. Wojciecha Polaka otrzymali organizacyjne legitymacje i odznaki. Razem z koleżankami i kolegami dziękowali też za 5 lat działalności stowarzyszenia po reaktywacji.

Modlitwa młodych z KSM w katedrze gnieźnieńskiej była również kontynuacją sobotnich obchodów  Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Mszę św. koncelebrowali m.in. asystent diecezjalny organizacji ks. Piotr Nowak oraz diecezjalny duszpasterz młodych ks. Michał Bubacz.

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter