…w tobie Bracie i w tobie Siostro

„Bóg jest w tobie Bracie i w tobie Siostro, jest w każdym z nas” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas świątecznego spotkania z osobami bezdomnymi i potrzebującymi w jadłodajni prowadzonej przez siostry szarytki i gnieźnieńską Caritas.

Do świątecznego stołu w jadłodajni przy ul. Lecha w Gnieźnie zasiadło jak zawsze blisko sto osób. Większość to stali podopieczni, z którzy z ciepłych posiłków przygotowywanych przez siostry szarytki korzystają codzienne. W Wigilię spotkanie jest bardziej uroczyste, bo zaczyna się zawsze odczytaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Są też życzenia, kolędy i dzielenie się opłatkiem.

„Boże Narodzenie to nie jest jakaś legendarna opowieść. To rzeczywiste wydarzenie, które dzieje się również teraz. Bóg jest z nami. Nie w plastikowych czy gipsowych figurach, nie w kolorowych obrazkach, nie w bogactwie i przepychu, ale jest w nas i pośród nas. Bóg jest w Tobie bracie i w Tobie siostro, jest w każdym z nas” – mówił abp Polak.

Składając świąteczne życzenia przypomniał także, że kiedy 800 lat św. Franciszek inicjował tradycję betlejemskiej szopki, to nie po to, aby wszyscy podziwiali jak pięknie zbudowana i ozdobiona, ale po to, by rzeczywiście przeżyli narodzenie Jezusa. „Pierwsza szopka to była Msza św., na którą Franciszek zaprosił mieszkańców Greccio. I ja was zapraszam jutro na Mszę św., abyśmy wspólnie to Boże Narodzenie przeżyli i się nim ucieszyli” – mówił Prymas.

W ugoszczeniu przybyłych na wigilijne spotkanie pomagali dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. Marcin Andrzejewski i ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii farnej, na której terenie jadłodajnia się znajduje. Na stole jak co roku nie zabrakło przygotowanych przez siostry i wolontariuszy wigilijnych potraw. Był barszcz czerwony, pierogi, ryba, były śpiewane kolędy i zwykłe rozmowy jak wszędzie – o zdrowiu, o bliskich, którzy już odeszli, o tym, co martwi i smuci, ale i co wesołego się ostatnio zdarzyło, o tym, że gorący barszczyk smaczny i że pogoda mało zimowa… Dla wszystkich przygotowane zostały także świąteczne paczki.

Jutro (25 grudnia) Mszę św. dla podopieczny jadłodajni i tych, którzy przyjdą, odprawi dyrektor Caritas ks. Marcin Andrzejewski, a potem wszyscy ponownie spotkają się przy świątecznym stole.

Stołówka dla osób bezdomnych i ubogich prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo od wielu lat. Zapoczątkowała ją śp. s. Felicja Sieracka. Z czasem siostry zaczęły współpracować z Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej i dziś osoby bezdomne i potrzebujące otrzymują przy domu zgromadzenia kompleksową pomoc. Oprócz codziennego obiadu i kubka gorącej herbaty dostają też odzież i duchową opiekę. Działalność jadłodajni wspiera Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter