W miłości i w służbie

„Naśladowanie Chrystusa jest naszym szczególnym powołaniem” – mówił Prymas Polski podczas Mszy św. sprawowanej 29 października z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Eucharystię w bazylice katedralnej we Włocławku koncelebrowali: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski wraz z biskupami seniorami Wiesławem Meringiem i Stanisławem Gębickim oraz licznie zgromadzone duchowieństwo. Na modlitwie obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentu i samorządu włocławskiego.

W homilii abp Wojciech Polak, nawiązując do głównego charyzmatu Zgromadzenia, zachęcał do naśladowania Chrystusa i wpatrywania się w Maryję.

„Upodobnienie do Chrystusa, naśladowanie Go w Jego pracy, w Jego miłości do człowieka, w Jego służbie staje się dla nas szczególnym powołaniem. Charakterystycznym rysem członkiń wspólnoty jest również naśladowanie postawy Maryi w Jej oddaniu Bogu i służbie ludziom – wyjaśniał Prymas. Wskazał również, że Ewangelia dnia zawiera w sobie fragment o kluczowym znaczeniu. Przypowieść o zajmowaniu pierwszych miejsc na uczcie prezentuje dwie postawy: człowieka, który sam decyduje i ten który zostawia miejsce Bogu.

„Bóg płaci znacznie więcej niż ludzie! Daje On nam miejsce dużo piękniejsze niż to, jakie dają nam ludzie! Miejsce, które daje nam Bóg jest blisko Jego serca a Jego nagrodą jest życie wieczne” – powtarzał za papieżem Franciszkiem.

homilia Prymasa Polski

Mszy św. towarzyszył śpiew chóru katedralnego pod dyrekcją ks. Marcina Ziółkowskiego.

Eucharystię poprzedziła prelekcja ks. dr. Henryka Witczaka poświęcona historii Zgromadzenia, jego charyzmatu oraz działalności.

Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi Zgromadzenie założył bp Wojciech Owczarek w 1922 r. we Włocławku. Podejmuje ono prace apostolskie w duszpasterstwie parafialnym i misyjnym oraz w instytucjach kościelnych, prowadzi także działalność wychowawczą i dobroczynną, m.in. siostry opiekują się małymi dziećmi, pracują w przedszkolu, katechizują dzieci i młodzież. Obecnie na świecie jest ok. 250 sióstr „Wspólnej Pracy”, prawie same Polki.

KAI
Fot. diecezja włocławska
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter