Uwielbiajmy Boga w Trójcy Jedynego

Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Podczas uroczystości na statuę Trójcy Przenajświętszej nałożone zostały korona i nimb pobłogosławione przez papieża Franciszka.

Uroczystość odbyła się w Niedzielę Trójcy Świętej 27 maja, na zakończenie oktawy z okazji 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni. Witając pielgrzymów Prymas Polski podziękował w szczególności za to, że mógł przybyć do Tronu Łaski, „który Bóg przed nami tak hojnie rozstawia. Tron Jego Słowa, Tron Eucharystii, Tron Obecności, by uwielbić Boga w Trójcy Jedynego i by odejść stąd tak jak odchodzą pielgrzymi umocnieni na ciele i na duchu”.

Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz z Drohiczyna wskazując w niej na istotę wzywania Ducha Świętego, który porządkuje bezład i pustkowie: „Ojcze, udziel nam światła, daj nam moc Ducha Świętego. Niech rozjaśnia nasze umysły, niech oświeca nasze serca, nich oczyszcza nasze sumienia. A tylko wtedy to nasze szczere pragnienie, aby pod przewodnictwem Pasterzy, Duchowieństwa, Parafian i Pielgrzymów podziękować jak najserdeczniej Tobie, Trójco Przenajświętsza, za obecność wśród nas w czasach pokoju i wojen, klęsk żywiołowych i wszelkich zamieszek. Co więcej, Twoja obecność jest dla nas światłem i drogowskazem, a przede wszystkim nieustającym Miłosierdziem, wypraszanym przez naszą Królową i św. Annę – Jej Matkę”.

Mszę św. sprawowano używając kielicha podarowanego przez papieża Jana Pawła II, który otrzymał z okazji 50-lecia święceń kapłańskich. W ten sposób Sanktuarium w Prostyni związane jest z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, który w 2012 roku podniósł Sanktuarium do rangi Bazyliki Mniejszej, i papieżem Franciszkiem, który pobłogosławił ornamenty na statuę Trójcy Przenajświętszej w 2016 roku na Jasnej Górze.

Na zakończenie uroczystości odbyła się koronacja pielgrzymów koroną św. Anny, w której umieszczono wianki pozostawione z objawień w roku. Wówczas to św. Anna ukazała się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia. Od tego czasu miejsce to słynie cudami i łaskami. W prostyńskim sanktuarium od około 500 lat otaczana jest czcią wiernych statua Trójcy Przenajświętszej w formie Tronu Łaski.

Z okazji niedzielnych uroczystości specjalne pozdrowienia z błogosławieństwem apostolskim papieża Franciszka przysłał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej: „Papież Franciszek chętnie włącza się w nurt modlitw, jakie od pięciuset lat wznoszą się w tym miejscu na chwałę Trójjedynego Boga, wypraszając obfitość łask dla Waszej Diecezji i całej Polski”.

Prymas Polski modlił się również w niemieckich nazistowskich obozach zagłady Treblinka i Treblinka II.

za BP KEP
Fot. BP KEP
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter