Uroczystości na Jasnej Górze

„Korona modlitwy dla Królowej Polski” – pod takim hasłem na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości maja. To ważny etap w przeżywaniu jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Sumę odpustową w święto NMP Królowej Polski celebrowali na jasnogórskich wałach biskupi z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W uroczystościach uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych. W kazaniu przewodniczący KEP przypomniał, że Maryję nazywamy Królową tylko ze względu na Jej Syna, Boga, który jest Władcą najwyższym i jedynym. Ona natomiast sprawuje nad nami królewską władzę służąc nam swoją opieką. Naszą odpowiedzią powinien być ewangeliczny styl życia. Odwoływanie się do Boga, co uczynili twórcy Konstytucji 3 Maja, a także uczynienie religii integralną częścią ludzkiego bytowania, winno nam towarzyszyć nie tylko w sprawach osobistych. „Ulegamy bowiem pokusie przekonania, że nasze prawa osobowe są przestrzegane w pełni jedynie wtedy, kiedy uwalniamy się od wszelkich norm prawa Bożego. W ten zaś sposób godność osoby ludzkiej nie tylko nie jest chroniona, lecz wręcz ginie” – mówił kaznodzieja.

W jubileuszowym roku koronacji generał paulinów o. Arnold Chrapkowski kolejny raz zachęcił do tworzenia „Żywej korony Maryi”. „Korona modlitwy dla Królowej Polski oraz nasze duchowe dary to szczególny, niematerialny diament Żywej Korony, którą chcemy darować Maryi” – mówił zakonnik. Jak przypomniał „Królowa Polski posiada już korony złożone z wielu klejnotów, drogocennych darów wotywnych. Teraz przyszedł czas, abyśmy dołożyli starań, by wypełnić to, co one faktycznie oznaczają. Przyjmij więc Maryjo nasze przemienione życie, którym chcemy służyć Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi”.

Przełożony generalny Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika przypomniał także, że 3 maja 1957 roku kard. Stefan Wyszyński zainaugurował na Jasnej Górze Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrześcijaństwa Polski. „Po 60 latach jesteśmy świadomi, że i obecnie trzeba religijno-moralnej odnowy ducha. Odnowy opartej na Bożych przekazaniach, na wspólnym poszukiwaniu dróg pojednania i zgody, na trosce o każdego człowieka i na poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny” – powiedział paulin.

Na zakończenie Mszy św. wyemitowane zostały słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra, w których Ojciec Święty przypomniał o uroczystości Maryi Królowej Polski. „Dzisiaj przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe. Proszę o brawa dla Królowej Polski! Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: Tyś wielką chlubą naszego narodu. W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej Ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i w świecie, z serca błogosławię. Niech żyje Polska!” – powiedział papież.

 

za KAI
Fot. K. Świertok/BPJG
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter