Droga krzyżowa ulicami Gniezna

„Uczmy się stawać z Chrystusem wobec drugiego człowieka – człowieka poczętego pod sercem matki, człowieka cierpiącego i opuszczonego, człowieka przeżywającego różne trudności” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na zakończenie Drogi krzyżowej, która 22 marca przeszła ulicami Gniezna. 

Gnieźnieńska Droga krzyżowa rozpoczęła się tradycyjnie przy kościele garnizonowym i zatrzymując przy kolejnych stacjach przeszła centralną ulicą miasta do bazyliki prymasowskiej, gdzie metropolita gnieźnieński udzielił wszystkim błogosławieństwa.

W tym roku nabożeństwo przygotowała parafia pw. bł. Michała Kozala, gdzie posługują księża michalici. Rozważania oparto na świadectwach i modlitwie świętych i błogosławionych m.in.: św. Jana Pawła II, apostoła Wschodu bł. ks. Władysława Bukowińskiego, św. Maksymiliana Kolbe, św. Brata Alberta, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. Hanny Chrzanowskiej, bł. Michała Czartoryskiego, misjonarzy i męczenników bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Wszyscy oni – jak mówił abp Wojciech Polak – szli drogą Chrystusa, naśladując Go w okolicznościach trudnych i bolesnych.

„A pójście za Chrystusem kierowało ich kroki ku drugiemu człowiekowi. Bo Chrystus nigdy nie odwraca się od człowieka, ale prowadzi do człowieka. Będziemy i my w Wielkim Tygodniu wchodzić w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, aby uczyć się stawać razem z Nim wobec drugiego człowieka. Wobec człowieka, który jest poczęty pod sercem matki, człowieka, który cierpi, który jest opuszczony, który przeżywa różne trudności. Będziemy uczyć się stawać wobec człowieka, by jak Chrystus, służyć” – mówił na zakończenie Prymas Polski.

Podziękował też wszystkim uczestniczącym w Drodze krzyżowej, udzielając na koniec błogosławieństwa. Wcześniej odczytano fragment proroctwa dla Polski bł. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz odmówiono modlitwę w intencji Ojczyzny.

Fot. J. Andrzejewski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter