Równać do najlepszych

„Będę uparty, tak uparty, jak byli święci” – słowa bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, kapłana, harcerza, męczennika Dachau były hasłem tegorocznej Nocy Świętych w Gnieźnie. „Może być przykładem dla nas wszystkich” – mówił Prymas Polski. 

Gnieźnieńskie spotkanie w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych rozpoczęła tradycyjnie Litania do Wszystkich Świętych, w czasie której do ołtarza niesiono relikwie świętych i błogosławionych z gnieźnieńskich kościołów i zgromadzeń zakonnych. Obok św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Franciszka, bł. Michała Kozala, św. Edyty Stein, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wielu innych, „obecni” byli także święci w sposób szczególny związani z Gnieznem – bł. Bogumił, bł. Radzym Gaudenty i bł. Jolenta.

Po modlitwie harcerze z gnieźnieńskiego Hufca razem z kapelanem ks. Wojciechem Orzechowskim  wystawili spektakl o bł. Wincentym Frelichowskim, przypominając nie tylko najważniejsze fakty z jego życia, ale także zapiski z jego pamiętnika. Zabrzmiała też harcerska piosenka „Idzie noc”, którą wspólnie z harcerzami zaśpiewali wszyscy obecni, także uczestniczący w spotkaniu Prymas Polski. Dziękując harcerzom i wskazując na ich patrona bł. ks. Wincentego Frelichowskiego abp Polak przyznał, że może on być przykładem dla wszystkich.

„Słyszeliśmy, że kierowała nim głęboka Boża determinacja. Mówił, że musi być coraz doskonalszy, coraz odważniejszy, coraz mężniejszy, by pokonywać różne trudności. Myślę, że ta Boża determinacja doprowadziła do tego, że w tym trudnym, nieludzkim położeniu zdolny był zachować człowieczeństwo do końca, dzielić się sobą, aż po oddanie swojego życia. To jest dla nas wszystkich bardzo piękny przykład” – mówił metropolita gnieźnieński.

W czasie czuwania śpiewał Chór św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej parafii farnej, która jest organizatorem spotkania. Z kościoła garnizonowego obecni przeszli w procesji do gnieźnieńskiej katedry, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie wszystkich zaproszono do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na gorącą herbatę i posiłek.

 

Transmisje HD

 

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter