Ołtarz znakiem i źródłem jedności

„Ołtarz jest miejscem, z którego czerpiemy życie. Jest źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody” – mówił abp Wojciech Polak dokonując poświęcenia nowego ołtarza w kościele pw. św. Mikołaja w Powidzu. 

Eucharystia pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego sprawowana była w niedzielę 1 lipca z okazji 150-lecia poświęcenia wspomnianej świątyni, a także 775-lecia lokacji Powidza i 100-lecia Kompanii Powidzkiej, której ochotnicy – jak przypomniał w homilii abp Polak – modlili się w tym kościele tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku.

Nawiązując do dokonanego podczas liturgii aktu poświęcenia ołtarza Prymas przypomniał, że jest on centrum każdej Mszy św. Jest miejscem, z którego czerpiemy życie i siłę. Jest źródłem jedności Kościoła, braterskiej zgody i wzajemnej miłości. Jednoczy nas z Chrystusem i sprawia, że jesteśmy napełnieni Jego Duchem, a więc także gotowi i zdolni troszczyć się jeden o drugiego.

„Biorąc z ołtarza chleb i wino, mamy kierować się duchem wzajemnej miłości, pamiętając też o ubogich i potrzebujących, bo taka była przecież nie tylko postawa Chrystusa, ale właśnie Jego tożsamość. On – ubogi, byśmy my dostrzegali w ubogich i potrzebujących Jego oblicze. On – ubogi, byśmy w naszych siostrach i braciach Jemu służyli. W nich widzieli więc Jego” – tłumaczył abp Polak dodając, że ołtarz wzywa i uzdalnia nas do takiej właśnie postawy, zobowiązuje do służby, ofiary i wzajemnej miłości.

„Przychodzimy przed ołtarz, aby uczestniczyć w męce i zmartwychwstaniu Pana, a następnie żyć bardziej jako chrześcijanie. W ten sposób to, co tutaj, na ołtarzu czynimy, rzeczywiście ma moc rozjaśnić nasze dni, relacje z innymi, napotkane cierpienia, ważne i konieczne zmagania, pomagając nam w każdym czasie i każdym miejscu budować życie w świetle Chrystusowej Ewangelii” – mówił na koniec abp Polak.

homilia Prymasa Polski

W Mszy św. uczestniczyli licznie kapłani, przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych oraz stacjonującej w Powidzu jednostki wojskowej, młodzież i dzieci. Na początku liturgii do kościoła wprowadzone zostały relikwie jego patrona św. Mikołaja biskupa, sprowadzone do Powidza z Bari we Włoszech. Relikwie zostały umieszczone w miejscu dawnego ołtarza dedykowanego św. Mikołajowi, pod jego wizerunkiem.W czasie liturgii, podczas obrzędu poświęcenia ołtarza, było również używane kadzidło z bazyliki pw. św. Mikołaja w Bari.

Msza św. w powidzkim kościele była także okazją do modlitwy dziękczynnej za niepodległość naszej Ojczyzny i wszystkich tych, którzy do jej odzyskania się przyczynili, zwłaszcza za powstańców z Kompanii Powidzkiej, która uformowała się tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego i brała czynny udział w wyzwalaniu Ziemi Gnieźnieńskiej.

 

 

Fot. J. Andrzejewski

 

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter