Szkoła katolicka przestrzenią ewangelizacji

„Szkoła katolicka to wspólnota wychowawcza w drodze, przestrzeń spotkania i ewangelizacji, a nie miejsce ucieczki przed niebezpiecznym światem” – mówił 11 września w Inowrocławiu Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. inaugurującej oficjalnie nowy rok szkolny w inowrocławskiej Szkole Katolickiej im. ks. Władysława Demskiego. W homilii, językiem zrozumiałym także dla dzieci, tłumaczył, co Jezus miał na myśli, mówiąc w czytanej chwilę wcześniej Ewangelii, że błogosławieni, a więc szczęśliwi są wszyscy ubodzy, płaczący i odrzucani w Jego imię.

„Gdy Pan Jezus nazywa błogosławionymi, a więc szczęśliwymi ludzi ubogich, chce nam przypomnieć, że tak naprawdę serce ubogie ma każdy, kto pozbywa się zbytniej pewności siebie. Nie jest więc zarozumiały i zadufany w sobie. Nie wynosi się nad innych. Nie mówi, że on ma już wszystko, wszystko wie i niczego od innych nie oczekuje ani nie potrzebuje” – mówił abp Polak.

„W podobny sposób – wyjaśnił dalej – gdy nazywa błogosławionymi tych, którzy teraz płaczą, pragnie nam przypomnieć, jak ważne jest byśmy razem dzielili nasze radości i troski. Ucząc się przecież i spędzając czas razem, nie możemy być obojętni i na siebie niewrażliwi. Chcemy być blisko tych, którzy są wśród nas smutni, którzy cierpią i płaczą, którzy przeżywają różne trudności, i nie zawsze tak łatwo im się pozbierać” – tłumaczył Prymas.

Przyznał również, że taka postawa nigdy nie będzie ani łatwa ani popularna i będąc jej wierni nieczęsto w tym świecie spotkamy się z uznaniem.

„Ta postawa będzie nas kosztować. Będziemy szli pod prąd. Błogosławieństwa nie są bowiem czymś lekkim ani powierzchownym. One są wymagające. Wymagają odwagi i zaufania Jezusowi” – podkreślił abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że „możemy nimi żyć tylko wtedy, gdy Duch Święty przenika nas całą swoją mocą i uwalnia od słabości egoizmu, lenistwa czy pychy”.

homilia Prymasa Polski

video ks. Andrzej Kostencki

 

Prymas wskazał też na zawartą w drugiej części Ewangelii przestrogę, że łatwo jest odejść od tej postawy, stracić to, co ważne i piękne, nie chcieć słuchać tego, czego Chrystus nas uczy.

„Można zrezygnować. Można uciec. A tak się dzieje wtedy, gdy nasze serce, gdy nasze życie zaczyna gonić, zaczyna biec za bogactwem czy za sukcesem, i tak bardzo się angażujemy w tą gonitwę, w ten wyścig, w ten szaleńczy bieg, że stajemy się wprost bezmyślni, wyniośli i pyszni” – mówił abp Polak.

Nawiązując dalej do rozpoczętego roku szkolnego i przypominając o edukacyjnej oraz wychowawczej misji szkoły arcybiskup gnieźnieński podkreślił, że nie może ona stać się bunkrem. Szkoła, a zwłaszcza szkoła katolicka to wspólnota wychowawcza w drodze, przestrzeń spotkania i ewangelizacji, a nie miejsce ucieczki przed niebezpiecznym światem. „Nie przychodzimy tu, by się schronić. To miejsce otwarte i pełne wciąż nowych wyzwań, które mamy odważnie i ufnie podejmować” – stwierdził abp Polak.

W Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Jadwigi Królowej uczestniczyli uczniowie Szkoły Katolickiej, ich rodzice i nauczyciele. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich i oświatowych. Wszystkich przybyłych witał dyrektor placówki i proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Maćkowiak. Jak co roku uczniowie klas pierwszych złożyli też uroczyste ślubowanie. Wraz z dyrektorem szkoły odebrał je abp Wojciech Polak życząc najmłodszym, by w postanowieniach  dzielnie wytrwali. Metropolita gnieźnieński wręczył też akty nominacji na stopień nauczyciela mianowanego. Na zakończenie uczniowie przedstawili krótką ewangeliczną pantomimę.

Fot. ks. Andrzej Kostencki
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter