Święto polskości • Prymas Polski

Święto polskości

Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił Mszę św. w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku oraz wziął udział, jako marszałek honorowy, w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego.

Wydarzenie uznawane jest za największą manifestację polskości na Wschodnim Wybrzeżu USA. Motto tegorocznej parady brzmiało „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów”. Postaci obu generałów – wspólnych bohaterów narodu polskiego i amerykańskiego – abp Wojciech Polak wspomniał w homilii, wskazując na krzyżujące się tak często drogi i przeplatające losy Polaków i Amerykanów. Pozwalają one – jak tłumaczył – jeszcze lepiej zrozumieć usłyszane chwilę wcześniej w Ewangelii Boże wezwanie IDŹ. Wezwanie, które – jak dopowiedział – nie jest zarezerwowane dla wybranej rasy, narodu, czy grupy etnicznej, ale skierowane do wszystkich.

„Jeśli łączyć nas będą w jedno te same dążenia i ta sama miłość, ten sam duch i takie samo wspólne widzenie wielu spraw, jeśli nie zadowolimy się tylko własnymi sprawami, ale z troską będziemy myśleli i pamiętali również o naszych siostrach i braciach w wierze, to stanie się tak dlatego, że On sam, Jezus Chrystus, w swej niezmierzonej miłości i dobroci, okazanym nam miłosierdziu, uzdolnił nas do takiej postawy” – mówił metropolita gnieźnieński.

„Wydaje się, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy wracać do naszej chlubnej historii, do życiorysów tych ludzi, którzy kierowani miłością Boga i człowieka, otwartym sercem, nie kalkulując zysków i strat, odpowiadali na Chrystusowe: idź” – stwierdził abp Polak. Dodał, że nasza odpowiedź dawana w Kościele na to wezwanie jest nie tyle dla nas, ale dla innych. Kościół bowiem – jak przypomniał – nie służy samemu sobie, ale jest wspólnotą otwartą dla wszystkich, zwłaszcza słabych, biednych i ubogich, poranionych i doświadczonych przez życie.

„Nawet jeśli w pierwszym odruchu, kierowani strachem i obawami, albo zacietrzewieni własnymi kalkulacjami, powiemy: nie chcę, to jednak patrząc na nas mocno wierzę, wiem, że mamy tę samą miłość i wspólnego ducha, który dzisiaj chce wykrzyczeć: idę!” – mówił na koniec Prymas Polski.

>> homilia Prymasa Polski

Abp Wojciech Polak gości z duszpasterską wizytą na Wschodnim Wybrzeżu USA od 29 września. W sobotę spotkał się z uczniami polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden i odprawił Mszę św. odpustową w tamtejszym kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie w 2013 roku erygowano narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W niedzielę metropolita gnieźnieński gościł wśród Polaków w Nowym Jorku, gdzie po Mszy św. odprawionej w katedrze św. Patryka wziął udział, jako marszałek honorowy, w jubileuszowej. 80 Paradzie Pułaskiego, która uznawana jest za największą manifestację polskości na Wschodnim Wybrzeżu USA.

W dalszym programie wizyty duszpasterskiej Prymas Polski ma m.in. wizytę w Orchard Lake w stanie Michigan, będącym jednym z największych skupisk Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w USA. Głównym punktem pobytu w tym mieście będzie uroczyste objęcie przez ks. kan. Mirosława Króla funkcji kanclerza miejscowego ośrodka polonijnego i polskich Zakładów Naukowych (Orchard Lake Schools in Michigan).

Sercem tego kampusu jest Seminarium św. Cyryla i Metodego założone 4 stycznia 1879 za zezwoleniem papieża Leona XIII. Jego pierwszym rektorem był ks. Józef Dąbrowski, który założył także w 1885 wspomniane polskie Zakłady Naukowe. Uroczystość odbędzie się we wtorek 3 października. Mszy św. koncelebrowanej przez abp. Polaka przewodniczyć będzie ordynariusz archidiecezji Detroit abp. Allen Vigneron.

W czasie pobytu w Orchard Lake abp Polak spotka się także 4 października z Polakami i  społecznością miejscowej szkoły średniej. Prymas opuści USA 5 października, w Polsce wyląduje 6 października. Jak przyznaje, nie jest to jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Gościł już w tym kraju, zwłaszcza na Wschodnim Wybrzeżu, pełniąc przed laty funkcję delegata KEP ds. Polonii.

 

 

Fot. M. Syka, ks. J. Kapelak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter