Światło wśród chmur i mgły

„Serce matki ogarnia ból, gdy dziecko się zagubi. Serce matki nie przestaje nigdy szukać zagubionego. Serce matki tęskni za bliskością, za spotkaniem, bo nie można przecież kochać z daleka”.

Prymas Polski przewodniczył 10 czerwca dziękczynnej Mszy św. z okazji 50-lecia parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Sośnie (diecezja pelplińska). W homilii wielokrotnie wskazywał na Matkę Bożą jako Tę, która zawsze mówiła Bogu tak. Na kartach Ewangelii pojawia się niewiele razy – gdy jako młoda dziewczyna odważnie odpowiada aniołowi, gdy przedstawia owoc swojego łona w świątyni jerozolimskiej i później, gdy wraz z Józefem szuka nastoletniego Jezusa i znajdując go między nauczycielami pyta Go z goryczą, czemuś nam to uczynił? Bo serce matki – mówił abp Polak – ogarnia ból, gdy dziecko się zagubi. Serce matki nie przestaje nigdy szukać zagubionego. Serce matki tęskni za bliskością, za spotkaniem, bo nie można przecież kochać z daleka. Serce matki okazuje się cierpliwe i wierne, bo matki – powtórzył za papieżem Franciszkiem Prymas – nigdy nie zdradzają, nie wycofują się, nie dezerterują, nie uciekają, nie opuszczają i nie odpuszczają sobie. Już tam, w jerozolimskiej świątyni, doświadczyła czegoś z owego zapowiedzianego przez Symeona miecza boleści, który później tak mocno ranił Jej serce. I już wtedy – uczył nas papież Benedykt XVI – jej wiara okazała się wiarą, która co raz pogrąża się w ciemnościach i przedzierając się przez nie, musi dojrzeć. W tym przedzieraniu się i dojrzewaniu swej wiary – podkreślił metropolita gnieźnieński – Maryja pokazuje nam, że jest tam, wiernie obecna, za każdym razem kiedy trzeba trzymać zapaloną świecę w miejscu mgły i chmur. Ona jest w tej godzinie matczynej próby i ciemności zawsze obecna.

>> homilia Prymasa Polski

„Kardynał Stefan Wyszyński dobrze wiedział, że oddając was wszystkich, waszą parafialną wspólnotę, pod Jej macierzyńską opiekę, więcej jeszcze, powierzając was Jej Niepokalanemu Sercu, Niepokalanemu Sercu Maryi, oddawał was w ręce i powierzał sercu Tej, która nas nigdy nie opuści, nigdy nas nie zostawi, nigdy nie wyrzuci ze swego matczynego serca, ale będzie się nad nami nieustannie pochylać, nękanymi przez zło i ludzką nienawiść, aby nam dodawać otuchy i nadziei” – mówił dalej do uczestników uroczystości abp Polak. – „Ona jest przecież Matką Nadziei – przypomniał. – Jest Matką Pociechy i Niezawodnej Nadziei. Nie jesteśmy więc sierotami. Ona – jak nas zapewniał jeszcze papież Franciszek – wciąż przecież będzie mówić nam do serca: wstań, spójrz naprzód, spójrz na perspektywę, nie lękaj się, miej odwagę, to Pan daje śmierć i życie, wtrąca do otchłani i z niej wyprowadza, uboży i wzbogaca, poniża i wywyższa, z pyłu podnosi biedaka i z barłogu dźwiga nędzarza. Zaufaj więc Bogu. Złóż w Nim całą swą nadzieję” – prosił Prymas zachęcając, byśmy byli Bogu wdzięczni i jak Maryja zapisywali w naszych sercach wydarzenia z naszego życia osobistego, rodzinnego i wspólnotowego, i potrafili je w naszym życiu jakoś połączyć między sobą, odtwarzając jedność fragmentów, które razem mogą tworzyć naprawdę piękną mozaikę.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter