Spotkanie Korpusu Dyplomatycznego

Prymas Polski abp Wojciech Polak wraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz przedstawicielami Kościołów i wyznań wziął udział w noworocznym spotkaniu Prezydenta RP z Korpusem Dyplomatycznym.

Spotkanie odbyło się 11 stycznia w Pałacu Prezydenckim. W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda nawiązał do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także miejsca i roli naszego kraju w Unii Europejskiej i w świecie. Jak podkreślił, Polska będzie konsekwentnie działać na rzecz jedności europejskiej bez podziału na lepszych czy gorszych, bez reglamentowania prawa głosu.

wystąpienie Prezydenta RP

W imieniu Korpusu Dyplomatycznego głos zabrał jego dziekan abp Salvatore Pennacchio. Jak mówił, początek Nowego Roku daje możliwość zastanowienia się nad mijającym czasem i skłania do patrzenia w przyszłość z większym optymizmem, nadzieją i pewnością.

„Przede wszystkim musimy przyznać, że wiele różnych obszarów świata wciąż zmaga się z niesprawiedliwością i dyskryminacją. Społeczność międzynarodowa nie przestaje borykać się z sytuacjami kryzysowymi; wiele narodów świata jest dotkniętych terroryzmem, konfliktami wojennymi, przestępczością i naruszeniami praw człowieka. Jak słusznie zauważył papież Franciszek w swoim przesłaniu z ubiegłego roku na Światowy Dzień Pokoju, jesteśmy zaangażowani w przerażającą wojnę światową toczoną po kawałku” – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce wskazując, że takie sytuacje powodują, że ludzie uciekają przed wojną i głodem.

„Są to ludzie tacy jak my, mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzi i starsi, którzy szukają miejsca do życia w pokoju. A jednak często są ofiarami dyskryminacji, uprzedzeń i ksenofobii, we wszystkich jej formach, w oparciu o rasę, kulturę lub przekonania religijne” – dodał, podkreślając, że takie sytuacje są „ciągłą hańbą dla całej ludzkości” i jednocześnie wezwaniem dla społeczności międzynarodowej do zintensyfikowania wysiłków zmierzających do powstrzymania i przezwyciężenia zła we wszystkich jego wymiarach oraz do poszukiwania pokoju w świecie.

Abp Salvatore Pennacchio odniósł się również do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  „W swoim orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym, które odbyło się 5 grudnia, podkreślił Pan Prezydent, między innymi, mocną wiarę we własną wartość i siłę Polski oraz to, że wspólne, niezależne państwo jest bezcennym dobrem, dobrem, które jest zdeponowane w żywym pokoleniu Polaków” – przypomniał dodając, że rok 2018 przyniesie wiele okazji, by o tym przypomnieć i przekazać najlepsze życzenia Polsce i jej wspaniałemu narodowi.

za prezydent.pl i KAI
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter