Spotkanie formatorów powołaniowych

Abp Jorge Carlos Patrón Wong z Watykanu spotkał się 16 października w Warszawie z abp. Wojciechem Polakiem i odpowiedzialnymi za powołania i formowanie kapłanów w Polsce.

W swoim wystąpieniu sekretarz ds. Seminariów Kongregacji Duchowieństwa wyjaśnił najważniejsze zagadnienia dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis” (Dar powołania do kapłaństwa). Jak tłumaczył, Ratio fundamentalis ukazuje formację kapłana jako formację jedną, integralną, wspólnotową i misyjną. Kiedy formacja jest rozumiana jako droga ciągle trwająca, jako nieustanne bycie i pozostawanie na „drodze”, która trwa całe życie, możliwe jest formowanie pasterzy, którzy byliby „uczniami zakochanymi w Panu” i byliby gotowi być narzędziem Jego miłosierdzia w służbie Ludowi Bożemu. „Pragnę Wam życzyć, abyście z entuzjazmem pełnili posługę formacji kapłańskiej. Abyście nawet pomimo zmęczenia w owocnym kontynuowaniu działań formacyjnych i trudu, który niekiedy wydaje się przeważać, nadal ofiarowali się z hojnością i poświęcali swoje najlepsze siły w kształtowanie kapłanów zakochanych w Chrystusie i pełnych delikatności wobec Ludu Bożego” – mówił abp Jorge Carlos Patrón Wong.

Dokument Ratio fundamentalis

W spotkaniu z formatorami powołaniowymi i formacji stałej kapłanów, którego gościem był abp Wong, wziął udział Prymas Polski abp Wojciech Polak, pełniący funkcję  przewodniczącego Komisji Duchowieństwa KEP oraz przewodniczący sekcji formacji stałej Komisji Duchowieństwa bp Damian Bryl. Nowy dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa regulujący sprawy związane z formacją przyszłych kapłanów – „Dar powołania do kapłaństwa” (Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis) został ogłoszony 8 grudnia 2016 roku.

Za www.episkopat.pl
Fot. TT abp , Episkopat News
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter