Rekolekcje biskupów

Msza św. za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce zakończyła rekolekcje biskupów, które odbywały się na Jasnej Górze w dniach 14-17 listopada. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pytany o czas skupienia metropolita gnieźnieński podkreślił, że jest on na pewno doświadczeniem własnego nawracania się, ale jest także czasem braterskiego spotkania.

„My wszyscy, którzy tu na to spotkanie przybywamy, też jesteśmy cząstką wspólnoty Kościoła, która jest naszą Matką i w której wzrastamy” – przyznał Prymas.

Tegoroczne rekolekcje prowadził ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Odbywały się pod hasłem: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Biskupi słuchali o przesłaniu, które niesie życie św. Piotra Apostoła, także wobec kryzysów i krzyża oraz o wciąż aktualnej zachęcie Chrystusa, kierowanej również do wszystkich pasterzy Kościoła, by nie lękać się „wypływać na głębię”.

„Chrystus powiedział do Piotra: «ty, nawróciwszy się, umacniaj braci swoich». Te słowa są niezwykle ważne i istotne w posługiwaniu każdego z nas, którzy także poprzez to rekolekcyjne zatrzymanie chcemy wpatrzeć się w posługę św. Piotra i z niej zaczerpnąć dla naszego życia” – zauważył abp Polak.

Na program rekolekcji Episkopatu Polski złożyły się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa była dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupi modlili się także za ofiary wybuchu w Przewodowie, by nie stało się to pretekstem do rozszerzenia istniejącego już konfliktu zbrojnego, prosząc o pokój dla świata, a zwłaszcza dla umęczonej wojną Ukrainy.

„Stajemy tu z całą rzeczywistością, w której poprzez naszą pasterską posługę jesteśmy w Ojczyźnie zanurzeni. Ten trudny czas w życiu naszej Ojczyzny, te doświadczenia, które w tym tygodniu przeżywamy, tocząca się wojna, to wszystko stanowiło też przedmiot modlitwy, wspólnego naszego wołania do Boga” – mówił abp Polak podczas Mszy św. kończącej rekolekcyjne skupienie Episkopatu Polski.

Fot. BP Jasna Góra

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter