Prymas w Lipach

„Maryja przypomina nam o ludzkiej godności, o godności dzieci Bożych; przypomina o godności mężczyzny i kobiety, o godności miłości i wierności małżeńskiej, o godności młodzieńca i dziewczyny, o godności dziecka”.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 2 lipca w sanktuarium maryjnym w Lipach k. Lubawy (diecezja toruńska) centralnym obchodom odpustu ku czci Matki Bożej Lipskiej, połączonych z jubileuszem 50-lecia koronacji figury Madonny z Dzieciątkiem, której dokonał w 1969 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Nawiązując do wypowiedzianych wówczas przez Prymasa Tysiąclecia słów abp Polak przypomniał, że Maryja nieustannie uczy nas przylgnięcia do Chrystusa i do drugiego człowieka.

„Ona, Służebnica Pańska, przypomina nam Chrystusa, o którym może już zapomnieliśmy – mówił. Człowiek współczesny tak często zapomina dziś Chrystusa. Zaznaczył, że dziś może być Chrystusa ciekawi, możemy wiele nawet o Nim wiedzieć, ale „Chrystus nie szuka chrześcijan z okładek, ze statystyk, ale prawdziwych świadków, którzy codziennie Mu mówią: Panie, Ty jesteś moim życiem” – mówił abp Polak.

„Maryja – kontynuował – jest osobą wpływową Boga, bo Jej TAK i chęć służenia były w Niej silniejsze niż jakiekolwiek wątpliwości” – mówił Prymas podkreślając, że Maryja jako pierwsza daje nam przykład wierności, miłości, ofiary i służby. „Wracając do naszych domów niesiemy w naszych sercach nie tylko wspomnienie tego, jaka Ona jest, ale także wezwanie: Idź i ty czyń podobnie” – dodał abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Arcybiskup gnieźnieński zaznaczył także, że Maryja w znaku Lipskiej Pani, już od sześciuset lat przypomina nam nasze człowieczeństwo i powołanie do godności dzieci Bożych. „Należymy do siebie nawzajem, bo dzielimy tę samą wiarę, tę samą miłość, tę samą nadzieję, Tego samego Jezusa. Należymy do siebie. To wspaniała tajemnica naszego Kościoła: bycie braćmi i siostrami w Chrystusie. Nie łączy nas pokrewieństwo, nie łączą nas wspólne pasje, ale łączy nas wiara i chrzest święty” – przypomniał Prymas Polski.

Zgodnie z wielowiekową tradycją po Eucharystii Prymas Polski wraz z ordynariuszem diecezji toruńskiej bp. Wiesławem Śmiglem oraz obecnymi biskupami udzielili dzieciom oraz kobietom w stanie błogosławionym, a także innym wiernym indywidualnego błogosławieństwa.

za diecezja toruńska
Fot. ks. Paweł Borowski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter