Prymas w Bydgoszczy

„Jezus, wzywając nas dziś do doskonałości, pragnie, byśmy przekraczali to, co jest szukaniem jedynie naszego własnego dobra” – mówił 19 lutego w Bydgoszczy abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, po której dokonał poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II.

W homilii abp Polak nawiązał do słów Jezusa z Kazania na Górze: „bądźcie wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. „Czy to wezwanie nas nie przerasta? – zastanawiał się. – Czy jest w naszym życiu realne? Może więc lepiej nie wychylać się, nie podejmować ryzykownych zachowań, które nie zawsze okażą się dla nas korzystne? Życie pozostaje życiem, nie toczy się nigdy w jakichś sterylnych warunkach” – mówił Prymas.

Odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, który zwracał uwagę, że „człowiek nie zrozumie siebie bez Chrystusa” i że trzeba „otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi”: nie tylko geograficznym, ale przede wszystkim w naszych sercach. „Odwiedzając kiedyś jedną z rzymskich parafii wskazywał, że tylko pośrednictwo Chrystusa może przerwać spiralę nienawiści, niesprawiedliwości, przemocy, grzechu. Chrystus jest naszym bogactwem, pokojem, prawdą, wolnością” – mówił metropolita gnieźnieński za papieżem Polakiem.

Homilia Prymasa Polski

Abp Polak zauważył również, że wzywając do doskonałości Jezus pragnie, by przekraczać to, co jest szukaniem jedynie własnego dobra, pragnienia bycia w porządku, naszej własnej doskonałości, a otwierać się na drugiego.

„Mamy uwolnić się od pokusy zadowolenia jedynie zewnętrzną poprawnością, od jakiegoś wyrachowania i czysto ludzkich kalkulacji, które zamykają nas na innych i powodują, że zatrzymujemy się jedynie na tym, co stanowi minimum; co być może porządkuje podstawowe relacje ludzkiego życia, ale jednocześnie sprawia, że nie potrafimy przekraczać dzielących nas murów” – ostrzegał Prymas.

Metropolita gnieźnieński podkreślił, że najpełniejszą miarą doskonałości jest miłosierdzie, bo to ono sprawia, że możemy otworzyć się na drugiego bez obawy czy lęku. „To ono prowadzi nas do wyrzeczenia się odwetu i do dostrzeżenia w drugim człowieku tego, który sam głęboko nienawiścią zraniony, tak naprawdę właśnie miłosierdzia potrzebuje” – wskazywał.

Po Eucharystii abp Wojciech Polak na placu przed świątynią dokonał poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II. Figura świętego z brązu ma wysokość 190 cm. Małżonkowie, którzy ją ufundowali jako wotum, oraz firma budowlana wykonująca prace przy postumencie, pragnęli pozostać anonimowi.
za KAI
Fot. M. Chełminiak, W. Kajdasz

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter