
Prymas Polski z wizytą w polskiej parafii w Nottingham w Anglii
Prymas Polski abp Wojciech Polak rozpoczął 28 marca kilkudniową wizytę u Polaków mieszkających w Anglii. W piątek metropolita gnieźnieński spotkał się z rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Bogdanem Kołodziejem. W programie jest też wizyta w parafii pw. MB Częstochowskiej w Nottingham oraz Polskiej Szkole Sobotniej im. św. Jana Kantego.
Wizyta rozpoczęła się 28 marca od spotkania z rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Bogdanem Kołodziejem. Abp Wojciech Polak i wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej ks. kan. Zbigniew Przybylski byli gośćmi polskiej wspólnoty parafialnej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nottingham i posługujących w niej duszpasterzy: proboszcza ks. Krzysztofa Kawczyńskiego i ks. Krystiana Strycharskiego. W sobotę 29 marca abp Polak odwiedził Polską Szkołę Sobotnią im. św. Jana Kantego, która działa od 2015 roku, a jej głównym celem jest nauczanie języka polskiego, historii i kultury Polski, a także przekazywanie wartości chrześcijańskich i narodowych kolejnym pokoleniom Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Obecnie szkoła liczy 200 uczniów, którzy uczą się w kilkunastu oddziałach wiekowych. Zespół pedagogiczny tworzy 22 nauczycieli, wspieranych przez asystentów i wolontariuszy. Goście uczestniczący w uroczystości 10-lecia istnienia szkoły mieli okazję obejrzeć program przygotowany przez uczniów, w którym nuty patriotyczne wybrzmiały bardzo wyraźnie. W czasie pobytu w parafii abp Wojciech Polak udzielił również sakramentu bierzmowania młodzieży oraz spotkał się z parafianami i dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii świętej. W poniedziałek 31 marca Prymas Polski odwiedził cmentarz w Newark-on-Trent, gdzie modlił się na grobach polskich lotników. To jedna z największych polskich nekropolii w Wielkiej Brytanii (łącznie pochowano tu 440 Polaków). Jest to także największy polski cmentarz lotniczy na świecie. Spoczywa na nim łącznie 353 lotników Polskich Sił Powietrznych (w tym 8 zmarłych w trakcie służby w Polskim Korpusie Przysposobienia i Rozmieszczenia). Poza lotnikami na cmentarzu pochowano trzech prezydentów RP na uchodźctwie, sześć ofiar katastrofy gibraltarskiej (Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski został ekshumowany 13 września 1993 r. na Wawel) oraz 45 żołnierzy armii, których gros stanowią spadochroniarze. Goście z Polski mieli również okazję zwiedzić gotycką katedrę w Lincoln. Prymas Polski spotkał się także z powiernikami Fundacji Kardynała Józefa Glempa, która wspiera księży studentów oraz kapłanów przybywających do pracy w PMK w Anglii i Walii poprzez finansowanie kursów językowych.
Polacy trafiali do Nottingham różnymi drogami i z różnych krańców świata, ale wszystkich łączyła wiara katolicka. Nie dziwi zatem fakt, że pierwszym znacznym miejscem spotkań Polaków była katolicka katedra pw. św. Barnaby na Derby Road w centrum miasta, gdzie już od 1948 ks. Józef Zawidzki odprawiał w każdą niedzielę Mszę świętą w języku polskim. Gościnność parafii katedralnej została z wdzięcznością upamiętniona tablicą pamiątkową wiszącą w kaplicy Matki Boskiej za ołtarzem głównym katedry. Polski kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nottingham poświęcił bp Szczepan Wesoły 13 czerwca 1981 r., ale historia polskiego ośrodka pod adresem 2 Sherwood Rise sięga aż do 1954 r., kiedy to zakupiono za zgromadzone składki budynek u zbiegu ulic Sherwood Rise i Clumber Avenue.
Obecnie polska parafia to miejsce modlitwy, spotkania Boga w sakramentach i w drugim człowieku, ale na emigracji to również drugi dom, gdzie koncentruje się polskie życie społeczno-kulturalne, powstają polskie szkoły sobotnie dla dzieci i młodzieży, ruchy i stowarzyszenia o wyraźnym profilu patriotycznym, jak na przykład harcerstwo. Parafia to również „Mała Polska”, kiedy do własnej Ojczyzny nie ma powrotu, a całe skupiska ludzi wyrażają swoją tożsamość w języku i polskiej kulturze.
Fot. Łukasz Wojtas, ks. Z. Przybylski