Prymas Polski na UMK w Toruniu

O konieczności dialogu pomiędzy poszczególnymi dziedzinami nauki mówił 19 lutego na UMK w Toruniu abp Wojciech Polak. Prymas przyjął zaproszenie do kapituły międzynarodowej Nagrody Ratio et Spes, którą uczelnia przyznawać będzie wspólnie z watykańską Fundacją Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

W krótkim wystąpieniu metropolita gnieźnieński pogratulował nawiązania współpracy przyznając, że przyjmuje ją z wdzięcznością tym większą, że watykańskiej fundacji sygnowanej imieniem Papieża Seniora przyświecają niezwykle szczytne cele. Jednym z nich – jak mówił Prymas –  jest promocja takiej wizji nauki, która wychodząc od szerokiego, a zatem nie tylko pozytywistyczno-scjentystycznego i przez to redukcjonistycznego spojrzenia na rozum i jego działania w poszukiwaniu prawdy, zdolna będzie – i to właśnie w dialogu poszczególnych nauk i dziedzin szczegółowej wiedzy – do przezwyciężenia istniejącej fragmentaryzacji i do odzyskania, czy też przywrócenia pewnej całościowej wizji nauki, zdolnej do dania odpowiedzi na podstawowe pytania o ludzkość i jej przeznaczenie”.

wystąpienie Prymasa Polski

„Trzeba bowiem pilnie tworzyć takie przestrzenie, w których fragmentaryzacja nie byłaby schematem dominującym, nawet myśli” – powtórzył za papieżem, Franciszkiem abp Polak dodając, że owocem zapowiedzianej współpracy UMK i watykańskiej Fundacji Joseph Ratzinger – Benedykt XVI będzie wspomniana nagroda Ratio et Spes – Rozum i Nadzieja, której celem jest zachęcenie do szukania innowacji w badaniach naukowych i programach akademickich z perspektywy wezwania Benedykta XVI do poszerzenia horyzontów poznania.

„Mówimy tutaj o takiej integracji, która zmierza nie tylko do ukazania dialogu pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami ludzkiej wiedzy, ale także wskaże na ich relację z myślą filozoficzną i teologiczną, oczywiście w odniesieniu do tych kwestii, które wykraczają poza zakres samych nauk” – zaznaczył abp Polak wyrażając nadzieję, że w ten sposób na nowo odkryjemy nasze powołanie do generowania procesów, które rzuciłyby światło na współczesną kulturę, proponując odnowiony humanizm, który unikałby popadania we wszelkiego rodzaju redukcjonizm. Taka bowiem wizja nauki – wskazał na koniec Prymas – skłania do poszukiwania nieustannie nowych przestrzeni dialogu niż konfrontacji, bardziej przestrzeni spotkania niż podziału.

Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa otrzymał prof. Stefan Gierowski. Wręczone zostały również odznaczenia państwowe oraz uniwersyteckie, Convallaria Copernicana, tytuły Honorowego Profesora i Ambasadora UMK, a nowi doktorzy habilitowani i doktorzy otrzymają dyplomy.

Fot. UMK
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter